Syn.: Convallaria stellata L., Unifolium liliaceum Greene, Vagnera liliacea (Greene) Rydberg, Smilacina liliacea (Greene) Wynd, Smilacina stellata (L.) Desf.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité
Maianthemum stellatum
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od kanadského Newfoundlandu až po Britskou Kolumbii, na severu areál zasahuje až na východ Aljašky, na jihu do Kalifornie a na severozápad Mexika, do Kansasu, Kentucky, Virginie a Marylandu.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, na pasekách a lesních světlinách, také na písčinách, vstupuje i do prérie, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3200 m. Kvete od června do srpna.
Maianthemum stellatum
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 15–45 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy po 8–11, přisedlé, střídavé, eliptické až kopinaté, 5–6(–15) cm dlouhé a 2,5–3,5(–5) cm široké, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je hroznovité, 6–15květé, květy jsou bílé, vonné, okvětní lístky 4–5 × 1,5–2 mm. Plodem je bobule.
Ohrožení a ochrana: V některých státech USA je zařazen k ohroženým druhům (např. Arizona, Kentucky, Maryland).
Maianthemum stellatum
Maianthemum stellatum
Maianthemum stellatum
Maianthemum stellatumMaianthemum stellatum
Maianthemum stellatum
Maianthemum stellatum
Fotografovali Miroslav Engliš, červen 2009 (Kanada, Newfoundland, Torbay), Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8. a 25. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Port Alberni, Cathedral Grove; Whiteswann Lake Provincial Park, Alces Lake), Karel Bergmann, dne 20. 5. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).