Syn.: Maihueniopsis hypogaea (Werderm.) F. Ritter, Maihueniopsis molfinoi Speg., Opuntia andicola Pfeiff., Opuntia conoidea (F. Ritter) G. D. Rowley, Opuntia glomerata Haw., Opuntia hypogaea Werderm., Opuntia leoncito Werderm., Opuntia molfinoi (Speg.) Werderm., Opuntia ovallei Gay, Opuntia tarapacana Phil., Tephrocactus conoideus F. Ritter, Tephrocactus glomeratus (Haw.) Backeb., Tephrocactus hypogaeus (Werderm.) Backeb., Tephrocactus leoncito (Werderm.) Backeb., Tephrocactus reicheanus Backeb., Tephrocactus tarapacanus Backeb.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Maihueniopsis glomerata

Rozšíření: Druh andské oblasti jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na bolívijsko-chilsko-severoargentinském pomezí – od jihu Bolívie přes argentinské provincie Jujuy, Salta a Catamarca až po provincie La Rioja, San Juan a Mendoza, zasahuje rovněž do sousedních regionů Chile.

Ekologie: Roste ve vysokohorské puně, na horských kamenitých a skalnatých svazích, na písčitých pláních, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4000 m.

Maihueniopsis glomerata

Popis: Kaktus vytvářející nízké polštářovité porosty, které dosahují průměru až okolo 100 cm. Jednotlivé segmenty jsou poléhavé či přímé, vejcovité, 2–5 cm dlouhé a dosahují průměru okolo 1,5 cm. Areol je na článku zhruba 20, glochidie jsou hnědé, trny vyrůstají po 1–2(–4), jsou zhruba 5 cm dlouhé, rovné, ploché, na bázi jsou bílé, na vrcholu hnědé, špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou až 5 cm dlouhé, okvětní lístky jsou žluté. Plody jsou kulovité, až 1,5 cm dlouhé, bez trnů.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2010) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jen jako méně dotčený (LC), mezinárodně je chráněn obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: Rod Maihueniopsis čítá 18 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Jižní Ameriky, přičemž druh Maihueniopsis darwinii zasahuje až do Patagonie.

Maihueniopsis glomerata
Maihueniopsis glomerata
Maihueniopsis glomerata
Maihueniopsis glomerata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 11. 2014 (Argentina, prov. Mendoza, okolí obce Uspallata).