Syn.: Malachra conglomerata Turcz., Malachra hispida Sessé et Moc., nom. illeg., Malachra rotundifolia Schrank, Urena capitata var. alceifolia (Jacq.) M. Gómez
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Malachra alceifolia
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe od Mexika po Panamu, na Antilách, v Jižní Americe od Kolumbie po Francouzskou Guyanu a na jih po sever Bolívie.
Ekologie: Roste v opadavých lesích, ale i na ruderálních místech podél cest a na pastvinách, obvykle na vlhčích místech. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 500 m.
Malachra alceifolia
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 0,5–2 m; stonky jsou srstnatě chlupaté, trichomy jsou asi 1 mm dlouhé, někdy dosti řídké. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, 5úhlé nebo mělce 3–5laločné, často olysalé, na bázi uťaté, pilovité, tupé nebo špičaté. Květy tvoří četná, přisedlá nebo krátce stopkatá úžlabní klubíčka; listeny jsou na bázi srdčité, zašpičatělé, často štětinaté; podkališní listence chybějí; kalich je 6–8 mm dlouhý, hluboce 5dílný, štětinatý; korunní lístky jsou 1–1,5 cm dlouhé, žluté; početné tyčinky srůstají do sloupku; čnělek a blizen je 10. Plody jsou rozpadavé, 5dílné, kratičce pýřité, merikarpia jsou asi 3 mm dlouhá, hnědavá, síťnatě žilkovaná.
Malachra alceifolia
Malachra alceifolia
Malachra alceifolia
Malachra alceifolia
Malachra alceifolia
Malachra alceifolia
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 4. 2017 (Panama, Bocas del Toro, Isla Bastimentos).