Syn.: Liparis seychellarum Kraenzl., Microstylis seychellarum (Kraenzl.) Schltr., Microstylis thomassetii Rolfe, Seidenfia seychellarum (Kraenzl.) Szlach.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Malaxis seychellarum

Rozšíření: Endemit dvou nejvyšších ostrovů Seychelského souostroví – je znám pouze z vyšších poloh Mahé a Silhouette. Na ostrově Mahé je v současnosti známo 12 populací o celkovém počtu asi 2800 jedinců. Do rodu náleží asi 250 druhů, většina z nich roste v tropech.
Ekologie: Roste jako terestrická rostlina i jako epifyt v podrostu stinných vlhkých horských lesů, v prostředí tropického klimatu s průměrnými ročními teplotami kolem 24 °C a stabilní vysokou vlhkostí.

Malaxis seychellarum

Malaxis seychellarum

Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 15–50 cm, s drobnými podzemními hlízkami. Listy jsou 3–4, přízemní, vejčité až kopinaté, 7–12 cm dlouhé, celokrajné, špičaté až zašpičatělé, s obloukovitou souběžnou vmáčklou žilnatinou, poněkud řasnaté. Drobné květy vytvářejí řídký hrozen a jsou podepřeny listeny; vnější okvětní lístky jsou čárkovité, srpovitě zahnuté, vnitřní jsou víceméně přímé, pysk je téměř okrouhlý, na okraji vroubkovaný, ostruha je válcovitá; květy jsou zpravidla žlutavě zelené, ale mohou někdy být až červenavě fialové. Plody jsou drobné, přímo odstálé tobolky.
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy čeledi Orchidaceae – tedy i tento úzce endemický druh – podléhají ochraně mezinárodní úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy CITES.

Malaxis seychellarum

Fotografováno dne 6. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, národní park Morne Seychellois, Mare aux Cochons).