Syn.: Cheiranthus littoreus L., Maresia littorea (L.) F. Dvořák, Wilckia littorea (L.) Druce
Česká jména: večernička (Kubát 2002)
Slovenská jména: malkolmia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Malcolmia littorea
Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se především na atlantickém pobřeží Portugalska a Španělska, poněkud roztroušenější je už výskyt na středomořském pobřeží Španělska a jižní Francie, okrajově zasahuje i do Maroka a Alžírska, izolovaná lokalita leží také ve střední Itálii.
Ekologie: Roste v přímořských oblastech, na písčitých stanovištích, na dunách primárních i zazemněných, stoupá nejvýše do 100(–600) m n. m.
Malcolmia littorea
Popis: Polokeř, s větvemi rozložitými, vystoupavými, 10–40 cm dlouhými, našedivěle plstnatými. Listy jsou přisedlé nebo s řapíky jen málo zřetelnými, čárkovité až podlouhle kopisťovité, 10–30 mm dlouhé a 2–7 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo mělce zubaté, na vrcholu tupé. Květenství je hroznovité, 5–20květé; kališní lístky jsou 6–10 mm dlouhé, vnitřní na bázi vyduté; korunní lístky jsou 15–22 mm dlouhé, růžovofialové, na bázi bílé, někdy celé bílé. Plody jsou šešule 30–60(–80) mm dlouhé, 1–2 mm široké.
Poznámka: Rod Malcolmia zahrnuje asi 35 druhů, které se vyskytují v Mediteránu, jihozápadní a střední Asii, zasahují až do západní Číny. Některé z nich se vzácně a přechodně objevují i na našem území, např. Malcolmia africana nebo Malcolmia maritima.
Malcolmia littorea
Malcolmia littorea
Malcolmia littorea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 17. a 18. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Vila Nova de Milfontes).