Syn.: Achania coccinea Salisb., Achania malvaviscus (L.) Sw., Achania mollis Aiton, Hibiscus coccineus Walter, Hibiscus malvaviscus L., Malvaviscus acapulcensis Kunth, Malvaviscus balbisii DC., Malvaviscus mollis (Aiton) DC.
Česká jména: skornoutec (Presl 1846), škvrnoutec (Mareček 1997)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Malvaviscus arboreus
Rozšíření: Pochází z Ameriky. Nejseverněji zasahuje na jihovýchod USA až po jihovýchodní Texas a Louisianu, dále dokonce až po Severní Karolínu, kde je však již jistě druhotný (některé prameny původní výskyt v USA zpochybňují), souvisle roste od středního Mexika po Kolumbii. Některé údaje se zřejmě týkají pěstovaného příbuzného druhu Malvaviscus penduliflorus.
Ekologie: Vyskytuje se v podrostu sušších lesů, ale roste i na mezích mezi pastvinami a poli. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Malvaviscus arboreus
Popis: Keř až 3 m vysoký; větvičky jsou hustě chlupaté, později olysávají. Listy jsou střídavé, eliptické až vejčité, hustě jemně hvězdovitě chlupaté, zejména na rubu, později olysalé, s 3–7 postranními žilkami vyrůstajícími v ostrém úhlu, na bázi uťaté nebo srdčité, v dolní části někdy mělce laločnaté, na vrcholu zašpičatělé až špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů nebo po několika na koncích větví; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; kalíšek tvoří 8–9 kopinatých listenů kalíšku, stejně dlouhých nebo kratších než kalich; kalich je volný, 7–15 mm dlouhý, žlutavý; korunní lístky jsou spirálovitě stočené, 2–5 cm dlouhé, červené; tyčinky srůstají do 4–6 cm dlouhého sloupku, volné části jsou 1–3 mm dlouhé; gyneceum tvoří 5 srostlých plodolistů, semeník je svrchní. Plod má asi 1 cm v průměru, má charakter bobule, plůdky jsou dužnaté, červené.
Poznámka: Rod Malvaviscus zahrnuje několik velmi blízce příbuzných keřovitých druhů, některými badateli dokonce spojovaných do druhu jediného. Vyznačují se trubkovitě svinutými, nerozevřenými korunami a dužnatými plody; všechny pocházejí z Nového světa.
Malvaviscus arboreus
Malvaviscus arboreus
Fotografováno dne 23. 2. 2009 (Kostarika, Candelaria).