MALVAVISCUS PENDULIFLORUS DC. – skornoutec

Syn.: Malvaviscus arboreus var. longifolius Schery, Malvaviscus arboreus var. penduliflorus (DC.) Schery, Malvaviscus arboreus subsp. penduliflorus (DC.) Hadač, Malvaviscus longifolius (A. St.-Hil.) Spach
Česká jména: skornoutec (Presl 1846), škvrnoutec (Mareček 1997)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Malvaviscus penduliflorus
Rozšíření: Původ není dobře znám, pravděpodobně pochází z jižního Mexika. Je naturalizovaný v mnoha oblastech tropického a subtropického pásma, v Asii od Nepálu a Indie přes Thajsko a jižní Čínu po Indonésii a Filipíny, v Africe Egypt, Tanzánie, v tropické a subtropické Americe, na pacifických ostrovech.
Ekologie: Roste téměř na jakékoli půdě, na plném slunci nebo v polostínu, je odolný proti suchu.
Malvaviscus penduliflorus
Popis: Robustní, bohatě větvený keř dorůstající až 3 m výšky. Mladé výhony jsou chlupaté nebo lysé, palisty nitkovité, asi 4 mm dlouhé, záhy opadavé, listy krátce řapíkaté, kopinaté až úzce vejčité, zašpičatělé, 6–12 × 2,5–6 cm, téměř lysé nebo pokryté hvězdovitými chlupy, se třemi hlavními žilkami, na bázi široce klínovité až téměř zakulacené, na okraji vroubkované až pilovité. Květy jednotlivé v paždí listů, někdy v malých skupinkách, nicí, asi 5 cm dlouhé, z 5 korunních šarlatově červených lístků dohromady svinutých a jen slabě rozevřených u okraje. Stopka asi 15 mm dlouhá, jemně chlupatá. Kalíšek tvoří asi 8 kopisťovitých listenů, 1–1,5 cm dlouhých, kalich je o trochu delší než kalíšek, tyčinky a čnělka vyčnívají z koruny. Plody jsou dužnaté bobule, objevují se jen vzácně.
Využití: V klimaticky příhodných oblastech se vysazuje se jako ozdobný keř, používá se i pro rychle rostoucí živé ploty. Kvete po celý rok, dobře snáší zastřihování. Na slunečném stanovišti má kompaktní tvar s velkým množstvím květů, v polostínu kvete méně a vyhání dlouhé větve, které šplhají do sousedních stromů a keřů.
Malvaviscus penduliflorusMalvaviscus penduliflorus
Malvaviscus penduliflorus
Fotografováno dne 3. 4. 2011 (Vietnam, Cat Ba).