MANULEA PARVIFLORA Benth.

Syn.: Manulea angolensis Diels, Manulea natalensis Bernh., Manulea rhodesiana S. Moore, Nemia angolensis (Diels) Hiern, Nemia parviflora (Benth.) Hiern
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Manulea parviflora

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jeho areál se soustředěn do východní části Jihoafrické republiky, Svazijska, jižního Mosambiku a Zimbabwe, bývá však uváděn i z Angoly.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, podél cest i zemědělských ploch, od mořského pobřeží stoupá až do nadmořské výšky okolo 2250 m.

Manulea parviflora

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, zhruba 100 cm dlouhou, jednoduchou nebo v horní části větvenou, skoro lysou nebo žláznatě chlupatou. Přízemní listy jsou vyrůstají ve zdánlivé růžici, jsou řapíkaté, obvejčité, podlouhle kopisťovité nebo obkopinaté, 2–7(–11) cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu tupé, téměř lysé; lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, úzce eliptické, menší než listy přízemní, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu tupé, jemně chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, listeny jsou čárkovité, zhruba stejně dlouhé jako kalich; kalich je 5cípý, chlupatý, jednotlivé cípy jsou čárkovité, tupé, koruna je řepicovitá, oranžová (údajně někdy i růžová), 5–7 mm dlouhá, s 5 cípy, které jsou nestejně dlouhé, odstálé, tupé, lysé; tyčinky jsou 4, nitky jsou čárkovité, krátké, čnělka je čárkovitá. Plodem je elipsoidní tobolka, která je až 2 mm dlouhá.

Manulea parviflora
Manulea parvifloraManulea parviflora
Manulea parviflora
Manulea parviflora

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).