Syn.: Selago tomentosa L.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Manulea tomentosa
Rozšíření: Areál se rozkládá na jihozápadě Jihoafrické republiky v provincii Western Cape, táhne se zhruba od zálivu Saldanha po mys Agulhas.
Ekologie: Stanovištěm jsou písečné duny podél pobřeží, lokality leží v nadmořské výšce do 100 m.
Manulea tomentosa
Popis: Přímá nebo poléhavá, vytrvalá, někdy řídce větvená bylina vysoká 5–60 cm, řídce nebo hustě šedě chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, obvejčité až obkopinaté, na okraji zubaté. Květenství je koncové, hroznovité; květy jsou 5četné, téměř pravidelné; kalich je lehce dvoupyský, chlupatý; koruna je řepicovitá, korunní trubka je úzce válcovitá, 7–10 mm dlouhá, pod vrcholem rozšířená, cípy jsou čárkovité, podvinuté, na konci zaokrouhlené, hnědooranžové, na vnější straně hustě chlupaté; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník a krátkou čnělku. Plodem je tobolka s mnoha semeny.
Ohrožení a ochrana: Patří k běžnějším druhům a v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu náleží asi 75 afrických druhů, jsou to převážně vytrvalé nebo jednoleté byliny, výjimečně i keříky. Těžiště druhové diverzity leží v jižní Africe, od Angoly, Zimbabwe a Mozambiku na jih.
Manulea tomentosaManulea tomentosa
Manulea tomentosaManulea tomentosa
Manulea tomentosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan: West Coast National Park a Kapský poloostrov: Chapmans Bay).