Syn.: Echitella lisianthiflora (A. DC.) Pichon, Echitella perrieri (Lassia) Pichon, Echites lisianthiflorus Bojer, nom. inval., Mascarenhasia geayi Costantin et Poiss., Mascarenhasia humblotii Dubard, Mascarenhasia kidroa Costantin et Poiss., Mascarenhasia macrocalyx Baker, Mascarenhasia pallida Dubard, Mascarenhasia perrieri Lassia, Mascarenhasia phyllocalyx Dubard, Mascarenhasia rutenbergiana Vatke, Mascarenhasia tenuifolia Dubard, Mascarenhasia velutina Jum.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Mascarenhasia lisianthiflora
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara. Rod Mascarenhasia čítá více než 10 druhů, které rostou převážně na Madagaskaru, jeden z nich (Mascarenhasia arborescens) přesahuje i na africký kontinent.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché lesy na různých substrátech včetně písčitých dun, vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m.
Mascarenhasia lisianthiflora
Popis: Stálezelený nebo opadavý keř nebo strom, dorůstá výšky až 10 m. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, často až kožovité, eliptické až podlouhlé, (2,5–)5–10(–12) cm dlouhé a (1,5–)3–5(–7) cm široké, na líci lysé, na rubu krátce chlupaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté. Květy jsou 5četné, vyrůstají jednotlivě nebo tvoří chudokvěté vidlany; květní stopky jsou 5–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 4–7(–12) mm dlouhé; koruna je řepicovitá, její trubka je nápadně dvoudílná, dolní úzká část je 1,5–2 cm dlouhá a 2 mm široká, horní polovina je 1–2 cm dlouhá a 3,5–4 mm široká, cípy jsou střechovitě uspořádané, vejčité, 0,6–1,5 cm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, špičaté; tyčinek je 5; semeník tvoří 2 volné plodolisty. Plody jsou dvojice měchýřků, vyrůstají v úhlu 80–90°, jsou až 20 cm dlouhé a 0,4 cm široké; semena nesou chomáček chlupů.
Poznámka: Velmi variabilní druh, čemuž odpovídá i složitá synonymika. Roste v různých vegetačních typech a tomu odpovídá variabilita v typu růstu, velikosti, tvaru i konzistenci listů; některé populace jsou opadavé, jiné mají listy vytrvalé. Byly popsány tři subspecie, které se svým rozšířením spíše prolínají; fotografované rostliny dobře odpovídají poddruhu Mascarenhasia lisianthiflora subsp. macrocalyx, který by měl být víceméně stálezelený. Současní badatelé ale vnitrodruhové členění neuznávají a druh chápou široce.
Mascarenhasia lisianthiflora
Mascarenhasia lisianthiflora
Mascarenhasia lisianthiflora
Mascarenhasia lisianthiflora
Mascarenhasia lisianthiflora
Mascarenhasia lisianthiflora

Fotografovala Ljuba Procházková, ve dnech 1. a 2. 11. 2014 (Madagaskar, Isalo).