Syn.: Acinopetala floribunda (Lindl.) Luer, Masdevallia galeottiana A. Rich. et Galeotti, Masdevallia lindeniana A. Rich. et Galeotti, Masdevallia myriostigma E. Morren
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Masdevallia floribunda
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe, v jižním Mexiku (státy Veracruz, Oaxaca a Chiapas), dále v Guatemale, Belize a Hondurasu, velmi vzácně a izolovaně též v Kostarice.
Ekologie: Epifytická orchidej, roste ve vlhkých stálezelených tropických lesích až do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s krátkou lodyhou dlouhou do 1 cm. Listy jsou obkopinaté až úzce kopisťovité, 4–14 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi zúžené do krátkého řapíku, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené a často s 3 drobnými zoubky. Květenství je dlouhé 2,5–10,5 cm, většinou dvoukvěté; květy jsou bílé, světle žluté nebo světle růžové, obvykle s četnými a někdy splývajícími karmínovými skvrnami, přívěsky na vnějších okvětních lístcích jsou často sytě žluté; vnější okvětní lístky jsou srostlé, 6–7 mm dlouhý, trubkovitý útvar s 3 špičatými cípy, zakončenými 0,3–1,4 cm dlouhými tenkými přívěsky (přívěsek horního lístku je nejdelší); vnitřní okvětní lístky jsou 5–5,5 mm dlouhé, bílé; pysk je podlouhlý, 4,5–6 mm dlouhý, bílý, tupý; sloupek je válcovitý, tlustý. Plody jsou válcovité tobolky asi 1,2 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Druh podobně jako jiné orchideje chrání úmluva o obchodu s přírodninami (CITES).
Poznámka: Rod Masdevallia představuje typické orchideje tropů Nového světa. V území od jižního Mexika a ostrovů v Karibském moři až po andské svahy v Bolívii se rozeznává několik set druhů. Charakteristickým znakem většiny z nich je srůst vnějších okvětních lístků do trubkovitého, často trojcípého útvaru. Rod získal jméno na počest španělského lékaře a botanika José Masdevalla (?–1801).
Masdevallia floribunda
Masdevallia floribunda
Masdevallia floribunda
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2015 (Guatemala, Cobán).