Syn.: Santolina suaveolens Pursh, Chamomilla discoidea (DC.) Gay, Chamomilla suaveolens (Pursh) Rydb., Matricaria matricarioides (Less.) Porter, Matricaria suaveolens (Pursh) Buchenau
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Matricaria discoidea
Rozšíření: Dálný východ. Odtud se rozšířil po celém mírném pásu severní polokoule, v Evropě chybí pouze v jejích nejjižnějších částech. Objevuje se i v Severní a Jižní Americe (včetně Patagonie). U nás byl poprvé pozorován v polovině 19. století, dnes roste na téměř celém území.
Ekologie: Tento druh heřmánku roste na polích, úhorech, v zahradách, rumištích, okrajích cest nebo sešlapávaných travnatých místech. Upřednostňuje sušší a na dusík bohaté půdy. Kvete od června do srpna.
Popis: Jednoletá nebo ozimá, 5–40 cm vysoká, aromatická bylina. Lodyha přímá, tuhá, lysá až mírně chlupatá, větvená. Listy střídavé, přisedlé, v obrysu úzce obvejčité až eliptické, 2–6 cm dlouhé, 2–3krát zpeřené s čárkovitými úkrojky. Květy vyrůstají v krátce stopkatých úborech, 5–8 mm v průměru. Zákrovní listeny světle zelené, podlouhlé, na vrcholu tupé, lysé. Jazykovité květy chybí, trubkovité květy čtyřcípé, zelenožluté. Plodem je nažka.
Matricaria discoideaMatricaria discoidea
Matricaria discoidea
Fotografováno dne 15. 6. 2004 (Praha-Písnice).