Syn.: Mauritia flexuosa var. venezuelana Steyerm., Mauritia minor Burret, Mauritia sagus Schult. et Schult. f., Mauritia setigera Griseb. et H. Wendl., Mauritia sphaerocarpa Burret, Mauritia vinifera Mart., Saguerus americanus H. Wendl.
Česká jména: pašáchol zprohybaný (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Mauritia flexuosa
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, byl popsán ze Surinamu, vyskytuje se v Amazonii od východního Ekvádoru až po deltu Amazonky, v Guyanách a jižní Venezuele, na jihu areál zasahuje až do středobrazilského cerrada a do severobolivijského chaca.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, na březích vodních toků a na sezónně zaplavovaných územích, často rovněž v okolí vesnic a lidských sídel, v andském předhůří může stoupat i do nadmořských výšek nad 1000 m, většinou však obsazuje polohy nižší.
Mauritia flexuosa
Popis: Dvoudomá palma, 10–35 m vysoká, s kmenem jediným, přímým, dosahujícím v průměru 30–60 cm, s jizvami po opadaných listech, jinak poměrně hladkým, šedým až bělavý a na vrcholu s polokulovitě rozloženými listy. Ty vyrůstají v počtu 8–20, jsou dlouze řapíkaté, dlanitě zpeřené, 3–5 m dlouhé, v obrysu téměř okrouhlé, se zhruba 110–200 čárkovitými lístky, které jsou 1–2,5 m dlouhé. Květenství je latnaté, nicí, vyrůstá z úžlabí zdřevnatělých listenů; květy jsou trojčetné, s okvětními lístky na bázi srostlými, samčí vyrůstají v párech, mají 6 tyčinek, samičí s prstencem 6 staminodií a trojklanou bliznou. Plody jsou vejcovité peckovice pokrytá šupinami.
Využití: Tato palma poskytuje značný užitek. Přímo půvabně se o něm rozepsal už otec české botaniky J. S. Presl (1846): Ten samotný strom živí na výtoku Orinoka řeky nepodmaněný národ guaranský, který uměle zná roztahovati s jednoho kmene na druhý rohože udělané ze žil listů téhož stromu, pomocí nichž za času deštivého, když delta té řeky jest zatopená, žijí jako opice na vrcholích stromů. Tyto visuté příbytky jsou dílem pokryty hlinou. Ženy na nich rozdělávají ohně k potřebám domácím, a putující, po řece nočního času se plavě, vidí do veliké výšky plameny se míhati. Dodejme ještě trochu novodoběji, že listy se používají jako střešní krytina, z jejich vláken se rovněž splétají provazy a koše, řapíky listů dokonce slouží při výrobě papíru. Dřeň kmenů se v deltě Orinoka používá k výrobě svérázného typu vína. Největší význam však mají plody této palmy, pojídají se syrové, připravují se z nich různé pochutiny, získává se z nich i kvalitní jedlý olej.
Poznámka: Rod Mauritia zahrnuje asi dva druhy, oba ze severu Jižní Ameriky.
Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 1. 2016 (Venezuela, delta Orinoka).