Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Maxillaria quelchii
Rozšíření: Druh popsaný z venezuelské hory Roraima, je uváděn i z dalších tepui v oblasti Gran Sabana, jeho areál patrně nepřesahuje oblast Guyanské vysočiny.
Ekologie: Roste terestricky na vlhkých skalách ve vrcholových částech tepui (petrofyt), v nadmořských výškách zhruba od 1600 až do 2600 m.
Maxillaria quelchii
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a vejcovitou, poněkud stlačenou pahlízou, ze které vyrůstá jediný list. Ten je řapíkatý, eliptický až kopinatý, kožovitý, na bázi klínovitý, celokrajný, na vrcholu špičatý nebo tupý. Květenství je jednokvěté, vyrůstá na konci až 8 cm dlouhého stvolu, který je pokrytý 5–7 střechovitě se překrývajícími listeny, které jsou kopinaté, špičaté, zelené. Květy jsou poměrně velké, žlutočervené; vnější okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou úzce kopinaté, kratší než vnější, pysk je 3laločný, postranní laloky jsou vzpřímené, prostřední obvejčitý, zahnutý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: I tato orchidej je chráněna mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Maxillaria je neotropický a zahrnuje přes 300 převážně epifytických druhů. Některé z nich se objevují i v kultuře, pěstují se v temperovaných sklenících.
Maxillaria quelchii
Maxillaria quelchii
Maxillaria quelchii
Maxillaria quelchii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).