Syn.: Maxillaria gracilifolia Kraenzl., Maxillariella tenuifolia (Lindl.) M. A. Blanco et Carnevali
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Maxillaria tenuifolia

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika přes Guatemalu, Belize a Honduras až do Nikaraguy a Kostariky.

Ekologie: Roste v epifyticky, ale někdy i terestricky ve vlhkých tropických lesích, často na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od března do června.

Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky až okolo 80 cm, její oddenek je vystoupavý až přímý a nese řídce rozestoupené pahlízy, které jsou elipsoidní až vejcovité, až 32 mm dlouhé a 10 mm široké, jen jednolisté. List je řapíkatý, čárkovitý, až 50 cm dlouhý a jen 0,3–0,6(–1) cm široký, na vrcholu zašpičatělý. Květy vyrůstají jednotlivě z báze pahlízy, jejich stopka je asi 10 mm dlouhá; listeny jsou až 10 mm dlouhé; květy mají výraznou kokosovou vůni, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou vně nažloutlé, uvnitř červené, v bazální polovině se žlutými skvrnkami, pysk je světle žlutý s červenými skvrnami, vnější okvětní lístky jsou eliptické až kopinaté, až 20 mm dlouhé a asi 7 mm široké, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou kopinaté, srpovitě zahnuté, asi 19 mm dlouhé a 6 mm široké, špičaté, pysk je eliptický, až 18 mm dlouhý a 8 mm široký, nad vrcholem lehce stažený a prohnutý; sloupek je asi 13 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Využití: Pěstuje se často v orchidejových sbírkách, patří k druhům snadno pěstovatelným a poměrně ochotně kvetoucím.

Ohrožení a ochrana: Na tento druh – stejně jako na všechny ostatní orchideje – se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: V roce 2007 byla v časopise Lankesteriana publikována studie, která konstatovala, že široce pojímaný rod Maxillaria je polyfyletický – proto byl tento rod rozčleněn na několik menších rodů, představovaný druh byl konkrétně přiřazen k rodu Maxillariella, který čítal zhruba 46 druhů. Avšak v roce 2015 byla vydána další studie, která toto rozdrobení odmítla a potvrdila nejen pro tento druh dřívější široký rod Maxillaria.

Maxillaria tenuifolia
Maxillaria tenuifolia
Maxillaria tenuifolia

Fotografováno dne 10. 5. 2003 (Česko, Morava, kultura).

Literatura:
Mark W. Chase et al. (2015): An updated classification of Orchidaceae. In: Botanical Journal of the Linnean Society, 177/2, pp. 151–174.