Syn.: Catha cassinoides (L’Hér.) Webb et Berthel., Celastrus cassinoides L’Hér., Gymnosporia cassinoides (L’Hér.) Masf., Maytenus dryandri var. canariensis Loes.
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Maytenus canariensis
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma i El Hierro.
Ekologie: Obvykle provází xerofilní lesní vegetaci na dolním okraji stálezelených vavřínových lesů (laurisilva), v nadmořské výšce 200–800 m, často se objevuje v roklinách vystavených pasátům.
Maytenus canariensis
Popis: Menší stálezelený bohatě větvený stromek, dorůstá výšky 6–8 m; borka je tmavošedá, s jemnými příčnými rýžkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejčité až téměř okrouhlé, 4–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, leskle zelené, na okraji nepravidelně pilovité nebo vroubkované nebo až celokrajné. Květenství jsou úžlabní nebo koncové vrcholíky; kališní lístky jsou drobné; korunní lístky jsou 5četné, žlutobílé; tyčinek je 5; svrchní semeník srůstá z 3 plodolistů. Plodem je dužnatá tobolka, zprvu zelenavá a dužnatá, posléze dřevnatá, hnědá až červenohnědá, otvírá se 3 chlopněmi; semena jsou tmavočervená, obklopená bílým míškem.
Maytenus canariensis
Maytenus canariensis
Maytenus canariensis
Maytenus canariensis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Jardín de Aclimatación de la Orotava).