MECONOPSIS BETONICIFOLIA Franch. – mákovník bukvicolistý

Syn.: Cathcartia betonicifolia (Franch.) Prain
Česká jména: mákovník bukvicolistý (Mareček 1997)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Meconopsis betonicifolia

Rozšíření: Jihovýchodní Tibet, severozápad jihočínské provincie Jün-nan a severní Barma.

Ekologie: Roste v bylinném patře horských lesů, vystupuje i na travnaté svahy, v nadmořské výšce od 3000 do 4000 m. Kvete od června do srpna.

Popis: Dvouletá, ale většinou vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, 30–90(–150) cm vysoká, na bázi dosahující až 1,3 cm v průměru, jednoduchá, chlupatá. Přízemní listy jsou řapítaké, kopinaté až vejčité, 5–15 cm dlouhé a 4–7 cm široké, na bázi srdčité nebo uťaté, chlupaté, dolní lodyžní listy jsou podobné přízemním, střední listy jsou menší, přisedlé. Květenství je 3–6květé, kališní lístky jsou chlupaté, záhy opadavé, korunní lístky jsou 4, u vrcholových květů je jich 5 nebo 6, jsou modré nebo purpurové, vzácně i bílé, 3–5 × 2–3,5 cm. Plodem je tobolka, 2,5–4,5 × 0,8–1 cm.

Využití: Druh se pěstuje v příhodných oblastech světa jako okrasná trvalka v zahradách a parcích. Do podhůří kanadských Skalistých hor ji například na začátku 20. století introdukoval superintendent calgarských parků W. R. Reader. Ve střední Evropě se objevuje v kultuře také, bývají s ní však problémy.

Poznámka: Rod Meconopsis zahrnuje na 54 druhů, z nichž jeden se vyskytuje v západní Evropě (Meconopsis cambrica), ostatní v oblasti Himálaje.

Meconopsis betonicifolia
Meconopsis betonicifolia
Meconopsis betonicifolia

Fotografováno v červnu 2013 (rostliny pocházejí z kultury – Kanada, Calgary).