Syn.: Medicago maculata Sibth., Medicago cordata Desr., Medicago polymorpha var. arabica L.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Medicago arabica
Rozšíření: Původním je tento druh tolice ve Středozemí, také na Krymu a Kavkazu, rozšířil se i na Azorské a Kanárské ostrovy, do Británie a do jižní části střední Evropy, Severní a Jižní Ameriky (od jihu Brazílie až do Patagonie, také na ostrovy Juana Fernándeze), jižní Afriky a Austrálie. K nám je zavlékán se surovou vlnou, objevuje se v oblastech s vyšší koncentrací zpracovatelských závodů (např. Unhošť, Strakonice, okolí Liberce, Brno, Nový Jičín).
Ekologie: Roste na polích a úhorech, podél cest, na skládkách a rumištích, v překladištích vlny. Kvete od dubna do července.
Popis: Jednoletá bylina, lodyha poléhavá až vystoupavá, 15–30(–60) cm dlouhá, větvená, roztroušeně chlupatá mnohobuněčnými chlupy. Listy jsou 3četné, řapíkaté, řapíček prostředního lístku je delší, lístky obsrdčité, široce klínovité až obvejčité, uprostřed s hnědočervenou skvrnkou, až 2 cm dlouhé, palisty kopinaté, zubaté až laločnaté. Květenstvím je 1–5květý hrozen, kalich roztroušeně chlupatý, koruna žlutá, až 7 mm dlouhá. Plodem je spirálně stočený a ostnitý lusk.
Medicago arabicaMedicago arabica
Medicago arabica
Fotografováno dne 18. 4. 2008 (Itálie, Gargano).