Syn.: Medicago polymorpha L. var. minima L., Medicago brachyacantha A. Kerner., Medicago hirsuta (L.) All., Medicago hirsuta (L.) Bartal., Medicago minima (L.) Bartal., Medicago mollissima Roth, Medicago ononidea (Rouy) A. W. Hill, Medicago pulchella Lowe, Medicago recta (Desf.) Willd., Spirocarpus minimus (L.) Opiz
Česká jména: svitoplodek nejmenší (Opiz 1852), tolice nejmenší (Domin-Podpěra 1928, Polívka-Otruba 1948, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: lucerna najmenšia (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Medicago minima
Rozšíření: Vyskytuje se v celém Středozemí a v Makaronésii (Madeira a Kanárské ostrovy), odkud zasahuje do Anglie, jižního Švédska, dále do střední Evropy a přes Ukrajinu do Střední Asie. Výskyt je zaznamenán v jihovýchodní Číně a severní Indii, roste v severovýchodní Africe a na ostrově Sokotra. Zavlékána je a zdomácňuje v Austrálii, na Novém Zélandu a Havajských ostrovech, v Severní i Jižní Americe (Uruguay, Argentina, Chile), na ruském Dálném východě.
Ekologie: Roste na výslunných, často skalnatých a kamenitých stráních, v xerotermních trávnících, často na vápnitých půdách. Kvete od dubna do července.
Medicago minima
Popis: Jednoleté byliny s tenkým větveným kořenem. Lodyhy poléhavé až přímé, nejčastěji 10–20 cm vysoké, od báze často větvené, tupě hranaté, hustě hedvábitě chlupaté, lodyha často na bázi se zbytkem lusku. Listy 3četné s 6–11 mm dlouhými řapíky, lístky úzce až široce obvejčité, na bázi klínovitě zúžené, na vrcholu zaokrouhlené až uťaté, drobně zubaté, s drobným nasazeným hrotem, na líci roztroušeně, na rubu hustě hedvábitě chlupaté, postranní lístky přisedlé nebo kratičkými řapíčky, prostřední lístek s 2,5–4,0 mm dlouhým řapíčkem, palisty vejčitě kopinaté. Květenství chudá, polokulovitá, obvykle 3–6květá, na hustě chlupatých stopkách, listeny kratičké až zakrnělé. Kalich s cípy zdéli kališní trubky, koruna 3,0–4,5 mm dlouhá, žlutá, pavéza vejčitá, delší než člunek a křídla. Lusky nepukavé, opadavé, kulovité, spirálovitě stočené, s 3–5 těsně přiléhajícími závity, i s ostny 3,5–5,8 mm v průměru, žilky na bocích plodu esovitě prohnuté, plody ostnité, ostny vyrůstají z postranní žilky.
Ohrožení a ochrana: Při absenci extenzivní pastvy nebo mírného sešlapu je druh ohrožen expanzí křovin. V Červeném seznamu je veden v kategorii ohrožených druhů (C3).
Medicago minima
Medicago minima
Medicago minima
Fotografováno ve dnech 21 .4. (u Tvarožné), 14. 5. (u Bubovic) a 30. 6. 2011 (v Praze).