Medicago falcata × Medicago sativa
Syn.: Medicago sylvestris Fr., Medicago sativa subsp. media (Pers.) Schübler et Martens, Medicago hemicycla Grossh.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Medicago ×varia

Medicagio ×varia

Rozšíření: Souvislý areál sahá od Portugalska a Anglie přes celou západní, střední, jižní a východní Evropu, v mírném pásu zasahuje až ke Krasnojarsku. Izolovaně se vyskytuje na celých Britských ostrovech, ve Skandinávii, severní Africe, Turecku, Íránu, Střední Asii a Himálaji, na východě až po Vladivostok. Zavlečena do Severní Ameriky. U nás roste téměř na celém území od nížin po vrchoviny.
Ekologie: Roste na okrajích cest, mezích, rumištích. Je často pěstována, zplaňuje nebo vzniká spontánně hybridizací. Upřednostňuje teplejší stanoviště. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá, 30–100 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až vzpřímená, olysalá až roztroušeně chlupatá. Listy střídavé, krátce řapíkaté, trojčetné, lístky široce obkopinaté, 1–4 cm dlouhé, až 1,3 cm široké, uťaté, s nasazenou špičkou, na vrcholu drobně zubaté, na spodní straně řídce chlupaté. Hroznovité květenství vyrůstá z úžlabí listů, má 10–25 květů. Kalich pravidelný, pěticípý, zvonkovitý, 3,5–5,5 mm dlouhý. Koruna fialová, žlutě až fialově skvrnitá, výjimečně žlutá, 7–12 mm dlouhá. Plodem je polokruhovitý až spirálovitě stočený lusk se 7–10 semeny.
Poznámka: Stejně jako Medicago sativa se využívá jako pícnina.
Medicagio ×variaMedicagio ×varia
Medicagio ×varia
Fotografováno dne 5. 7. 2007 (Holedeč).