MEDINILLA PAPILLOSA Baker – tupoušek

Česká jména: tupoušek (Presl 1846), medinila (Mareček 1997)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité

Medinilla papillosa

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se na severovýchodě a východě ostrova v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga a Toamasina.

Ekologie: Provází horské křoviny a vlhčí zastíněné lesy v nadmořské výšce (300–)1000–2300 m. Může růst terestricky i jako epifyt.

Medinilla papillosa

Popis: Bohatě větvený stálezelený lysý keř; větvičky jsou víceméně hranaté, se zřetelnými papilami. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kožovité, obvejčité, 2,5–5 cm dlouhé a 1,3–3,7 cm široké, 3žilné, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo mělce vykrojené. Květenství je vidlanovité, tvoří jej 3–5 květů na červených stopkách 2–3 mm dlouhých; pod květem je dvojice drobných listenců; kalich je zvonkovitý, s kratičkým celistvým límečkovitým lemem; korunní lístky jsou 4, zvonkovitě skloněné, asi 1 cm dlouhé, růžové; tyčinky nevyčnívají, nesou asi 3 mm dlouhé prašníky s šídlovitými přívěsky; semeník je spodní, uzavřený v češuli. Plodem je červená bobule.

Poznámka: Rod Medinilla je velmi početný, v současnosti zahrnuje 200–400 druhů. Převážná většina z nich roste v jihovýchodní Asii, odkud zasahuje na jednu stranu do Oceánie, na druhou stranu na Madagaskar, odkud je známo 70 druhů, převážně endemických. Rod velmi dobře dokumentuje botanickou příbuznost těchto ostrovů s asijským kontinentem: z africké pevniny jsou známy jen dva druhy. Od většiny ostatních druhů rodu se liší zvonkovitě skloněnou korunou; svými květy poněkud připomíná brusnice.

Medinilla papillosa
Medinilla papillosa
Medinilla papillosa
Medinilla papillosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).