MELALEUCA INCANA R. Br. – kajeput šedý

Syn.: Melaleuca canescens Otto, Melaleuca hypochondriaca Dehnh., Melaleuca lanata Nois. ex Steud., Melaleuca lanigera J. C. Wendl. ex DC., Melaleuca polygaloides Schauer, Melaleuca tomentosa Colla, Myrtoleucodendron incanum (R. Br.) Kuntze, Myrtoleucodendron polygaloides (Schauer) Kuntze
Česká jména: kajaputník (Presl 1823), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Melaleuca incana

Rozšíření: Druh pochází z jihozápadní Austrálie, roste především v oblasti jižně a jihozápadně od města Perth; zplanění bylo zachyceno v australském státě Victoria. Odlišná subsp. tenella se pak vyskytuje mezi městy Albany a Esperance.

Ekologie: Stanovištěm jsou nízké křoviny a vřesoviště na periodicky vlhkých místech v depresích, dává přednost písčitým půdám s vyšším obsahem železa.

Melaleuca incana

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 5 m; borka je často vláknitá. Listy jsou uspořádané v přeslenech po 3(–4), čárkovité, 3,5–17 mm dlouhé a 0,5–3,5 mm široké, žlábkovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství jsou asi 3 cm dlouhé a 1,5 cm široké klasy na koncích větviček, které nesou 6–55 květů a po odkvětu pokračují v dalším růstu; květy jsou bílé, krémové až žluté; kališní lístky jsou nepatrné; korunní lístky jsou volné, 0,7–2 mm dlouhé, opadávají po rozkvětu; tyčinky tvoří 5 svazečků po 3–11; semeník je spodní. Plodem jsou dřevnatějící tobolky 1,5–4 mm dlouhé.

Melaleuca incana
Melaleuca incana

Fotografovala Alena Vydrová dne 18. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).