Česká jména: kajaputník (Presl 1823), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Melaleuca nesophila
Rozšíření: Druh pochází z plošně nevelkého území v Austrálii, vyskytuje se pouze na malé části jižního pobřeží Západní Austrálie, mezi městy Albany a Esperance. Ve své domovině je tento keř poměrně vzácný. V rámci rodu Melaleuca se rozlišuje na 236 druhů, z nichž 230 druhů je endemických v Austrálii. Jen několik druhů se vyskytuje také v Malajsii, Indonésii, na Nové Guinei, Šalamounových ostrovech a Nové Kaledonii.
Ekologie: Roste v křovinatých porostech buše, v pobřežním pásmu.
Popis: Stálezelený keř, 3–5 m vysoký, bohatě větvený, borka šedavá, listy šedozelené, obkopinaté až obvejčité, asi 2,5 cm dlouhé. Květy jsou nahloučené na konci větví, na květech jsou nápadné růžové až světle fialové tyčinky se žlutými (později bílými) prašníky. V Austrálii kvete od srpna do ledna. Plodem jsou dřevnaté tobolky, které na keři vytrvávají po celý rok.
Využití: V subtropických oblastech je tento keř občas vysazován v zahradách a parcích, jeho pěstovaní však není příliš rozšířené, jedná se o druh poměrně zřídka vídaný.
Melaleuca nesophilaMelaleuca nesophila
Melaleuca nesophilaMelaleuca nesophila
Melaleuca nesophila
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).