MELALEUCA QUINQUENERVIA (Cav.) S. T. Blake – kajeput pětižilný

Syn.: Melaleuca maidenii R. T. Baker, Melaleuca smithii R. T. Baker, Metrosideros quinquenervia Cav.
Česká jména: kajaputník (Presl 1823), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Melaleuca quinquenervia

Rozšíření: Druh pochází z oblasti Nové Kaledonie, Papui-Nové Guineje a pobřeží východní Austrálie, (od Botany Bay v Novém Jižním Walesu po severní Queensland). Byl zavlečen do USA, kde je nyní klasifikován jako invazivní v šesti státech (Florida, Jižní Karolína, Severní Karolína, Massachusetts, Oklahoma a Texas), sekundárně se vyskytuje i na Filipínách, v Indii, na Havajských ostrovech, v Karibiku, na severu Jižní Ameriky a v jižní Africe.

Ekologie: Podél východního pobřeží Austrálie roste tento druh na sezónně zaplavovaných stanovištích, kolem jezer a v bažinách. V Nové Kaledonii je součástí savan, roste na loukách a pastvinách. Zplanělý obsazuje narušená místa, třtinové a borovicové plantáže, okraje cest; v naplavených půdách nebo v bažinách je často dominantním druhem (toleruje zamokřené půdy s velmi nízkým pH, až 2,5). Po lesních požárech znovu vyrůstá z kořenových výhonků během několika týdnů.

Melaleuca quinquenervia

Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 8–20 m a šířky 5–10 m. Borka je bělavá, složená z mnoha odlupujících se papírovitých vrstev. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté až eliptické, 3–10 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, na vrcholu s tupým hrotem, s 5 podélnými žilkami, kožovité, na povrchu většinou přitiskle chlupaté, tmavě zelené nebo šedozelené. Květy jsou uspořádány v mnohokvětých válcovitých klasech, 4–8 cm dlouhých a 2–3 cm širokých, umístěných u vrcholu větévek. Květy jsou ve skupinách po třech, korunní lístky jsou obvejčité, 2–4 mm dlouhé, bílé, smetanové, někdy nazelenalé, tyčinky ve svazku po 6–10, dlouhé 8–12 mm. Plodem jsou malé dřevité široce válcovité tobolky o průměru do 5 mm, s množstvím drobných semen. Druh má různé chemotypy lišící se obsahem terpenů v olejnaté složce.

Využití: Melaleuca quinquenervia má mnohostranné využití. V tradiční medicíně slouží nálev z mladých listů k léčbě nachlazení a bolestí hlavy. Podobně jako u příbuzného druhu Melaleuca alternifolia (zdroje tzv. Tea Tree Oil) má olej párou extrahovaný z listů antimikrobiální a antimykotické účinky. Je využíván jako antiseptické činidlo, k léčbě infekcí močového měchýře, kašle, nachlazení, k léčbě neuralgií a revmatismu, používá se v mnoha kosmetických přípravcích.
Papírovitá kůra se tradičně používala pro výrobu nádob, přístřešků, balení potravin před pečením a obložení zemních jam na přípravu jídla. Dřevo je používáno k oplocení pozemků. Druh je často vysazován v ulicích, parcích a zahradách a jako větrolam. Je to medonosná rostlina, květy jsou bohatým zdrojem nektaru pro širokou škálu hmyzu, ptáků a pro kaloně.

Poznámka: Na Floridu byla Melaleuca quinquenervia dovezena v osmdesátých letech 19. století jako zahradní dřevina a aby pomohla vysoušet bažinatou půdu. Ve stejných podmínkách jako ve své domovině, bez přirozených nepřátel, kteří omezují množství semen, postupně zplaněla a velmi škodí například v systému odvodňovacích kanálů bažin. Během 50 let obsadila na jihu Floridy stovky tisíc akrů půdy NP Everglades a jeho okolí. Původně „řeka trávy“ se stala v některých místech „řekou stromů“, naprosto nevhodným prostředím pro původní rostliny a živočichy, a ohrožuje tak samotnou existenci tohoto mezinárodně uznávaného ekologického pokladu.

Melaleuca quinquenervia
Melaleuca quinquenervia
Melaleuca quinquenervia
Melaleuca quinquenervia

Fotografováno dne 13. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Honolulu).