MELALEUCA THYMIFOLIA Sm. – kajeput tymiánolistý

Syn.: Melaleuca coronata Andrews, Melaleuca discolor Rchb. ex Spreng., Melaleuca fimbriata Donn, Melaleuca gnidiifolia Vent., Melaleuca oligantha F. Muell. ex Miq., Melaleuca parvifolia Otto, Melaleuca serpyllifolia Dum. Cours., Metrosideros calycina Cav., Myrtoleucodendron thymifolium (Sm.) Kuntze, Ozandra granulata Raf.
Česká jména: kajaputník tymiánolistý (Berchtold et Presl 1825), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Melaleuca thymifolia

Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, pochází z východu státu New South Wales a jihovýchodního Queenslandu.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, při okrajích mokřin, na březích vodních toků. Kvete v letních měsících.

Popis: Keř, 100 cm, vzácně až 200 cm vysoký, s větvemi poléhavými až vystoupavými. Listy jsou obvykle vstřícné, krátce řapíkaté, úzce eliptické, 10–15 mm dlouhé a 1–3 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květenství je úžlabní, klasnaté, chudokvěté, zhruba 2 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, lysý, kališní cípy kopinaté; korunní lístky jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, růžové až fialové; tyčinek je 40–60. Plody jsou tobolky, které dosahují 3–5 mm v průměru.

Využití: V klimaticky příznivých oblastech světa se vysazuje do zahrad jako dekorativní keř, u nás velmi pravděpodobně vyžaduje zimní ochranu před mrazy. Stanoviště by mělo být dostatečně vlhké, lehce přistíněné. Semenáčky kvetou již druhým rokem. V kultuře se objevují i kultivary s květy růžovými či bílými.

Melaleuca thymifolia
Melaleuca thymifolia
Melaleuca thymifolia
Melaleuca thymifolia

Fotografováno dne 16. 9. 2015 (Česko, Polabí, kultura).