Syn.: Melampyrum aestivale Ronniger et Schinz, Melampyrum carpaticum Schult., Melampyrum laricetorum A. Kern., Melampyrum subsylvaticum Schinz et Ronniger, Melampyrum sylvaticum L. subsp. aestivale (Ronniger et Schinz) Ronniger, Melampyrum sylvaticum L. subsp. intermedium (Schinz et Ronniger) Ronniger, Melampyrum sylvaticum L. subsp. laricetorum (A. Kern.) Ronniger, Melampyrum sylvaticum L. subsp. subsylvaticum (Schinz et Ronniger) Soó, Melampyrum sylvaticum L. subsp. sylvaticum var. aestivale (Ronniger et Schinz) Hartl, Melampyrum sylvaticum L. subsp. sylvaticum var. intermedium (Schinz et Ronniger) Hartl
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Melampyrum sylvaticum
Rozšíření: Roste především v severní Evropě, i za polárním kruhem, ve Skandinávii a severním Rusku, a v evropských pohořích. Dále roste na Britských ostrovech, na Islandu, ve střední Evropě, v Pobaltí. Na jihu Evropy chybí. U nás se vyskytuje roztroušeně až dosti hojně od podhůří do hor, v nižších polohách pouze v zaříznutých údolích; místy chybí. Hojný je na Šumavě a v Krušných horách.
Ekologie: Roste v lesích, na ladech, lesních okrajích, na vřesovištích.
Melampyrum sylvaticum
Popis: Jednoletá, poloparazitická bylina, 10–40 cm vysoká. Lodyha je přímá, oblá, větvená. Kopinaté listy jsou vstřícné, celokrajné, kratičce pýřité. Květy vytvářejí řídké hrozny, dolní listeny jsou podobné listům, horní jsou někdy se zuby. Kalich je čtyřcípý, cípy jsou trojúhelníkovité a rozložené do stran. Žlutě zbarvená koruna je pyskatá, korunní trubka je jen o málo delší kalicha. Plodem je síťnatá tobolka, která puká po obou stranách. Semena jsou drobná. Kvete od dubna do září.
Melampyrum sylvaticumMelampyrum sylvaticum
Melampyrum sylvaticumMelampyrum sylvaticum
Fotografováno dne 25. 7. 2009 (Zátoň).