Syn.: Melampyrum aestivale Ronniger et Schinz, Melampyrum carpaticum Schult., Melampyrum laricetorum A. Kern., Melampyrum subsylvaticum Schinz et Ronniger, Melampyrum sylvaticum subsp. aestivale (Ronniger et Schinz) Ronniger, Melampyrum sylvaticum subsp. intermedium (Schinz et Ronniger) Ronniger, Melampyrum sylvaticum subsp. laricetorum (A. Kern.) Ronniger, Melampyrum sylvaticum subsp. subsylvaticum (Schinz et Ronniger) Soó, Melampyrum sylvaticum subsp. sylvaticum var. aestivale (Ronniger et Schinz) Hartl, Melampyrum sylvaticum subsp. sylvaticum var. intermedium (Schinz et Ronniger) Hartl
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Melampyrum sylvaticum

Rozšíření: Roste především v severní Evropě, i za polárním kruhem, ve Skandinávii a severním Rusku, a v evropských pohořích. Dále roste na Britských ostrovech, na Islandu, ve střední Evropě, v Pobaltí. Na jihu Evropy chybí. U nás se vyskytuje roztroušeně až dosti hojně od podhůří do hor, v nižších polohách pouze v zaříznutých údolích; místy chybí. Hojný je na Šumavě a v Krušných horách.

Ekologie: Roste v lesích, na ladech, lesních okrajích, na vřesovištích. Kvete od dubna do září.

Melampyrum sylvaticum

Popis: Jednoletá, poloparazitická bylina, 10–40 cm vysoká. Lodyha je přímá, oblá, větvená. Kopinaté listy jsou vstřícné, celokrajné, kratičce pýřité. Květy vytvářejí řídké hrozny, dolní listeny jsou podobné listům, horní jsou někdy se zuby. Kalich je čtyřcípý, cípy jsou trojúhelníkovité a rozložené do stran. Žlutě zbarvená koruna je pyskatá, korunní trubka je jen o málo delší kalicha. Plodem je síťnatá tobolka, která puká po obou stranách. Semena jsou drobná.

Melampyrum sylvaticumMelampyrum sylvaticum
Melampyrum sylvaticumMelampyrum sylvaticum

Fotografováno dne 25. 7. 2009 (Česko, Čechy, Zátoň).