Syn.: Acmella biflora (L.) Spreng., Adenostemma biflorum (L.) Less., Anthemiopsis macrophylla Bojer ex DC., Buphthalmum australe Spreng., Meyera capitata (G.Mey.) Spreng., Niebuhria biflora (L.) Britten, Spilanthes peregrina Blanco, Stemmodontia biflora (L.), Verbesina biflora L., Wedelia biflora (L.) DC., Wollastonia biflora (L.) DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Melanthera biflora
Rozšíření: Druh je původní v rozsáhlé pobřežní oblasti východní a jižní tropické Afriky (Keňa, Tanzanie, Mosambik), mírné a tropické jihovýchodní Asie: jižní Čína (Guangdong, Guangxi, Hainan, Yunnan), japonské ostrovy Rjúkjú, Tchaj-wan, Indie (Maháráštra, Západní Bengálsko, Andamany a Nikobary), Srí Lanka, Thajsko, Indonésie, Malajsie, severní a východní Austrálie a tichomořské ostrovy (Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Cookovy ostrovy, Fidži, Samoa).
Ekologie: Je hojný v přímořských oblastech, v křovinách mořského pobřeží a pláží, do nadmořské výšky okolo 15 m.
Melanthera biflora
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, dosahující výšky okolo 1 m. Lodyhy jsou poléhavé, větvené, dřevnatějící, někdy hrubě přitiskle štětinaté. Listy jsou vstřícné, řapíky 0,7–4,5 cm dlouhé, čepele úzce vejčité, 7–14 × 3–8 cm, zašpičatělé na vrcholu, klínovité nebo zaoblené na bázi, na okrajích hrubě pilovité, řídce přitiskle štětinaté na obou stranách. Úbory o průměru 2–3 cm v paždí horních listů, jednotlivé nebo v chudokvětém chocholíku, stopky úborů jsou 3–6 cm dlouhé. Zákrov zvonkovitý, 5–9 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou kopinaté nebo úzce vejčité. Jazykových květů je (6–)10–15, liguly jsou 9–13 mm dlouhé, žluté, se 2–3 zuby. Terčové květy jsou četné (20–30), žluté nebo žlutohnědé, koruna trubkovitá, 5četná, asi 4 mm dlouhá. Plodem jsou nažky 2–4 mm dlouhé.
Využití: Používá se jako náhražka čaje. V lidové medicíně slouží odvar z kořenů jako mírné projímadlo a na žaludeční potíže, odvar z listů proti horečce a bolestem hlavy, obklady z listů na rány, vředy a křečové žíly. Výzkumy potvrdily ve výtažcích z rostliny analgetický, antimikrobiální a protihlístový účinek.
Melanthera biflora
Melanthera biflora
Melanthera biflora
Fotografováno dne 10. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Kalalau Trail).