Syn.: Amellus asper (Jacq.) Kuntze, Amellus nivea (L.) Kuntze, Amellus niveus (L.) Kuntze, Athanasia hastata Walter, Bidens nivea L., Calea aspera Jacq., Echinocephalum discoideum Baker, Elephantopus cuneifolius E. Fourn., Melananthera deltoidea Michx., nom. illeg., Melananthera hastata (Walter) Michx., nom. illeg., Melanthera aspera (Jacq.) Small, Melanthera brevifolia O. E. Schulz, Melanthera buchii Urban, Melanthera calcicola Britton, Melanthera canescens (Kuntze) O. E. Schulz, Melanthera carpenteri Small, Melanthera confusa Britton, Melanthera corymbosa Spreng., Melanthera crenata O. E. Schulz, Melanthera deltoidea Michx., nom. illeg., Melanthera hastata Michx., nom. illeg., Melanthera hastifolia S. F. Blake, Melanthera ligulata Small, Melanthera linnaei Kunth, nom. illeg., Melanthera lobata Small, Melanthera montana O. E. Schulz, Melanthera panduriformis Cass., Melanthera parviceps S. F. Blake, Melanthera trilobata Cass., Melanthera urticifolia Cass., Spilanthes litoralis Sessé et Moc.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Melanthera nivea
Rozšíření: Jeden z nejběžnějších zástupců čeledi hvězdnicovitých v karibské části Ameriky. Jeho areál na severu zasahuje až na jihovýchod USA, pokračuje Antilami, Mexikem a celou Střední Amerikou až do Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely, Guyan a severní Brazílie (Amazônia). V areálu byla popsána řada infraspecifických taxonů, jejichž taxonomická hodnota bývá nezřídka hodnocena jako pochybná.
Ekologie: Roste v lesních lemech a na lesních světlinách, v pobřežních křovinách, často i v sekundární vegetaci, stejně tak v savaně, při okrajích polí a plantáží, podél cest a na dalších stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete po celý rok.
Melanthera nivea
Popis: Morfologicky velmi variabilní vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 50–200(–300) cm. Lodyha je vystoupavá až přímá, obvykle větvená. Listy jsou dlouze řapíkaté, dole vstřícné, v horní části lodyhy někdy i střídavé, čepel je tvarově značně variabilní, může být kopinatá, vejčitá, trojúhelníkovitá či dokonce až laločnatá nebo střelovitá, (3–)5–15(–20) cm dlouhá a (1–)3–9(–15) cm široká, na bázi klínovitá, uťatá nebo hrálovitá, po okraji zubatá nebo pilovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, po obou stranách chlupatá. Úbory vyrůstají po 3–5 na stopkách 3–10(–14) cm dlouhých, štětinatých; zákrov dosahuje průměru 8–20 mm, zákrovní listeny jsou kopinaté až vejčité, 2–6(–13) mm dlouhé; květy jsou trubkovité, četné (30–100), koruna je 5–8,5 mm dlouhá, bílá, její cípy jsou špičaté. Plodem je nažka, 2–3 mm dlouhá, se štětinatým chmýrem.
Poznámka: K rodu Melanthera je v současnosti řazeno asi 38 druhů.
Melanthera nivea
Melanthera nivea
Melanthera nivea
Melanthera nivea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. 3. 2014 (Panama, Sendero los Quetzales) a 27. 2. 2015 (Belize, St. Herman’s Blue Hole National Park).