Syn.: Diplerisma comosum (Vahl) Planch.
Česká jména: medokvět (Presl 1846)
Čeleď: Melianthaceae Link – medokvětovité
Melianthus comosus
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v centrální a západní části Jihoafrické republiky, Lesothu a Namibii. Byl zavlečen i do jihovýchodní Austrálie, je uváděn dokonce též ze španělského ostrova Fuerteventura.
Ekologie: Roste v suchých oblastech, v roklinách a na březích sezónních vodních toků, objevuje se i podél cest. Kvete od srpna do října.
Melianthus comosus
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 150 cm, bohatě větvený. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–23 cm dlouhé, lichozpeřené, s 5–13 lístky, které jsou kopinaté, 2,5–11 cm dlouhé a 0,8–3,4 cm široké, po okraji pilovité až výrazně zubaté, pokryté hvězdovitými chlupy, vřeteno listu je často křídlaté; palisty vyrůstají v páru, asi 15 mm dlouhé a 2 mm široké, špičaté. Květenství je hroznovité, obvykle svěšené, 5–10 cm dlouhé; listeny jsou 10–15 mm dlouhé, srdčité, zašpičatělé; kalich je 5četný, kališní lístky jsou nestejné, zelené s tmavě červenou skvrnkou, spodní kališní lístek je asi 15 mm dlouhý, zhruba stejně dlouhý jako lístky korunní, zašpičatělý; korunní lístky jsou 4, červené nebo růžové, čárkovité, asi 15 mm dlouhé; tyčinky jsou 4. Plodem je 3–5 cm dlouhá tobolka se 4 výraznými křídly, chlupatá.
Využití: Nalézá uplatnění v africké tradiční medicíně, pro zvířata je jedovatý. Bývá vysazován v zahradách a parcích jako okrasný keř.
Poznámka: Jihoafrický rod Melianthus zahrnuje asi šest druhů. Právě druh Melianthus comosus má ze všech zástupců rodu nejrozsáhlejší areál.
Melianthus comosus
Melianthus comosus
Melianthus comosus
Melianthus comosus
Melianthus comosus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2018 (Lesotho, Ha Baroana).