Syn.: Melittis grandiflora Smith, Melissa sylvestris Lam., Melittis carpatica Klokov, Melittis subcordata Klokov, Melittis melissifolium Salisb.
Česká jména: dubravník růžový (Presl 1819), dobronika růžová (Presl 1846), bezvrška růžová (Sloboda 1852), mediška růžová (Opiz 1852), medovník, doubravník, dobronika (Čelakovský 1879), medovník meduňkolistý (Dostál 1950), medovník velkokvětý (Dostál 1989), medovník meduňkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: doubravník meduňolistý, dobronika, doubravník, medovník (Reuss 1853), medovník (Novacký 1936), medovník medovkolistý (Dostál 1950), medúnka medovkolistá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Melittis melissophyllum
Rozšíření: Medovník je rozšířen v západní, střední a jižní Evropě, na sever zasahuje po jižní Anglii, na východ po Litvu. Chybí v nejjižnějších částech Evropy. U nás roste roztroušeně v lesích teplejších oblastí státu.
Ekologie: Roste především v dubohabřinách, teplomilných doubravách, květnatých bučinách. Taktéž roste i na pasekách, křovinatých stráních a v habrové javořině. Půdy má rád středně vlhké, humózní a bohaté na živiny.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky zpravidla 20–60 cm. Lodyha je přímá, většinou nevětvená, chlupatá. Listy řapíkaté, čepel různě vejčitá. Lichopřesleny jsou 2–6květé, květy poměrně velké – horní pysk okrouhlý, bílý, dolní pysk trojlaločný, jemně vykrajovaný, růžový.
Ohrožení a ochrana: Medovník meduňkolistý patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost (C4a), v kategorii druhů ohrožených je chráněn podle zákona (§3). Zákon chrání medovník i v Německu, Polsku, Bělorusku a Litvě.
Melittis melissophyllumMelittis melissophyllum
Melittis melissophyllum
Fotografováno ve dnech 5. a 11. 6. 2004 (Český kras a Čertoryje).