Syn.: Anamorpha waltherioides H. Karst. et Triana, Melochia inflata (Kunth) Benth., Mougeotia inflata Kunth, Physocodon macrobotrys Turcz., Riedlea inflata DC., Riedlea lupulina (Sw.) Beurl., Riedlea melissifolia C. Presl, Visenia inflata Spreng., Visenia lupulina (Sw.) Spreng.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Melochia lupulina
Rozšíření: Neotropický druh s areálem táhnoucím se od jižního Mexika a Jamajky přes celou Střední Ameriku, Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor až do středního Peru.
Ekologie: Roste ve vlhčí křovinaté vegetaci, v savaně, často se objevuje na březích vodních toků, ale rovněž na lokalitách ovlivňovaných lidskou činností, kolem polí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3100 m. Nejvýrazněji kvete od října do května.
Melochia lupulina
Popis: Vytrvalá bylina až opíravý polokeř, jehož větve jsou 45–360 cm dlouhé, chlupaté. Listy jsou řapíkaté, vejčité, 3–12 cm dlouhé a 1,5–8,5 cm široké, na bázi srdčité, po okraji nepravidelně vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté, řídce až hustě chlupaté, se 7–11 páry vedlejších žilek. Květy vyrůstají po 2–9 v krátce stopkatých úžlabních svazečcích; listeny jsou čárkovité, 1,5–2,5 mm dlouhé, chlupaté; kalich je široce zvonkovitý, až 5,6 mm dlouhý a až 5,5 mm široký, zelenobílý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, špičaté, vně chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité, 4–7,2 mm dlouhé, bílé nebo žlutobílé. Plodem je kulovitá tobolka obklopená zvětšeným kalichem.
Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Melochia v současnosti zahrnuje zhruba 68 druhů, z nichž 56 se vyskytuje v Americe, ostatní rostou v tropech východní polokoule.
Melochia lupulina
Melochia lupulina
Melochia lupulina
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 2. 2015 (Belize, okolí San Jose Succotz).