Syn.: Herpestis andicola Gillies ex Benth., Melosperma glabra Phil.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Melosperma andicola

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, v oblasti od argentinské provincie San Juan na severu až po západ provincie Chubut na jihu, zasahuje rovněž do sousedních regionů Chile.

Ekologie: Roste v horské stepi, v nadmořských výškách zhruba od 2300 až do 3900 m. Kvete od prosince do února.

Melosperma andicola

Popis: Nízký polokeř s větvemi plazivými, až 30 cm dlouhými, lysými či drobně žláznatě chlupatými. Listy jsou vstřícné, horní někdy i střídavé, jen krátce řapíkaté, vejčité, 7–23 mm dlouhé a 4–9 mm široké, dužnaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté či žláznatě chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě na krátkých stopkách, kalich je zvonkovitý, 5cípý, cípy jsou nestejné, koruna je trubkovitá až nevýrazně 2pyská, 6,5–10 mm dlouhá, světle modrá až nafialovělá, vzácně i bílá, trubka je 4,5–7 mm dlouhá, korunní cípy 1,3–2,7 mm dlouhé; tyčinky jsou 4, čnělka jediná. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Melosperma zahrnuje jen dva druhy, oba se vyskytují v oblasti středoargentinsko-chilského pomezí. Druhý druh Melosperma angustifolia se vyznačuje listy zřetelně užšími, čárkovitými až kopinatými, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4500 m.

Melosperma andicola
Melosperma andicola

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 11. 2014 (Argentina, prov. Mendoza, okolí obce Uspallata).