Syn.: Hesperaster multiflorus (Nutt.) Cockerell, Mentzelia pumila var. multiflora (Nutt.) Urb. et Gilg, Nuttallia multiflora (Nutt.) Greene, Touterea multiflora (Nutt.) Rydb.
Čeleď: Loasaceae Juss.
Mentzelia multiflora
Rozšíření: Severoamerický druh, roste na západě USA a severu Mexika – od západu Oklahomy přes Colorado až po východní Nevadu, na severu zasahuje do Wyomingu, na jihu do mexických států Baja Norte, Chihuahua, Coahuila a Sonora.
Ekologie: Roste na suchých slunných písčitých a skalnatých stanovištích. Kvete od července do srpna.
Mentzelia multiflora
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 40–80(–100) cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, mladé výhony na povrchu drsně pýřité, starší drsné až hladké a mají bělavou barvu. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, na okraji zvlněné až hluboce laločnaté, 5–7 cm dlouhé a 1–2 cm široké, pokryté tuhými chlupy se zahnutou špičkou; podobně jako suchý zip se zachycují na srst zvířat nebo na oděv. Květy o průměru asi 5 cm jsou uspořádané po 3–4 v terminálních chocholících. Kalich je baňkovitý, 1,5 cm dlouhý, na povrchu drsný, kališní cípy čárkovité, asi 1 cm dlouhé, někdy ohnuté zpět. Korunních lístků je 10, úzce obvejčitých, 1,5–2 cm dlouhých, na vrcholu s tupou špičkou, tyčinky jsou početné, nitky vnějších tyčinek rozšířené do úzce kopinatých plátků. Květy jsou otevřené v pozdním odpoledni a časně ráno. Tobolky jsou baňkovitého tvaru, 6–8 mm široké a 1,5–2 cm dlouhé, na vrcholu lemované přetrvávajícími kališními cípy, s 50–80 drobnými okřídlenými semeny.
Využití: Rostlina byla používána domorodými Američany jako diuretikum, k léčbě tuberkulózy, revmatismu a při bolesti zubů. Pěstuje se jako okrasná rostlina.
Poznámka: Rod Mentzelia zahrnuje asi 80 druhů, které pocházejí ze subtropické a tropické Ameriky.
Mentzelia multiflora
Mentzelia multiflora
Mentzelia multiflora
Mentzelia multiflora
Mentzelia multiflora
Fotografováno dne 27. 8. 2014 (USA, Utah, Monument Valley).