Syn.: Agaricus aequivocus (Holmsk.) E. H. L. Krause, Agaricus multiplex Dill., Boletus acanthoides Bull., Boletus giganteus Pers., Boletus giganteus Schumach., Caloporus acanthoides (Bull.) Quél., Cladomeris acanthoides (Bull.) Quél., Cladomeris giganteus (Pers.) Quél., Clavaria aequivoca Holmsk., Flabellopilus giganteus (Pers.) Kotl. et Pouzar, Grifola acanthoides (Bull.) Pilát, Grifola gigantea (Pers.) Pilát, Grifola lentifrondosa Murrill, Meripilus lentifrondosus (Murrill) M. J. Larsen et Lombard, Merisma acanthoides (Bull.) Gillet, Merisma giganteum (Pers.) Gillet, Polypilus frondosus var. intybaceus (Fr.) Bondartsev, Polypilus giganteus (Pers.) Donk, Polyporus acanthoides (Bull.) Fr., Polyporus acanthoides Rostk., Polyporus aequivocus (Holmsk.) E. H. L. Krause, Polyporus frondosus Fr., Polyporus giganteus (Pers.) Fr., Polyporus lentifrondosus (Murrill) Murrill – trsnatec obrovský
Čeleď: Meripilaceae Jülich – vějířcovité
Meripilus giganteus

Meripilus giganteus

Rozšíření: Evropa a Severní Amerika.
Ekologie: Roste především v lesích. Plodnice se objevují od července do září na bázích kmenů listnatých stromů, zejména buků.
Popis: Plodnice je složena z hlízovité báze, ze které vyrůstá množství diskovitých nebo vějířovitých klobouků. V mládí je růst vertikální, později se klobouky rozestupují horizontálně do stran. Mladé plodnice jsou masité, poměrně kompaktní a silné, při dozrávání se tloušťka disků snižuje, jejich průměr může být i 70 cm. Pokožka je v mládí měkká, matná, později tužší, vláknitá. Barva klobouku je hnědá, vytváří polokruhovou kresbu, spodní část (hymenofor) je zprvu bílá, později krémová až šedavá. Celková velikost plodnic je značně různorodá, od cca 1 kilogramových, až po obří plodnice vážící i několik desítek kilogramů. Dužnina je bělavá, na řezu ale okamžitě šedne až do černomodrošedých odstínů. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Lze zaměnit za drobnější a rozvětvenější trsnatec lupenitý (Grifola frondosa). Dále také, na základě značné podobnosti mladých stádií, za sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus) – ten je však celý žlutý a na řezu netmavne.
Poznámka: V mládí jedlá a poměrně chutná houba, plodnice sice ve stáří zůstávají měkké, jejich vydatnost se ale ztenčováním tkáně snižuje a sílící vláknitá pokožka znesnadňuje konzumaci. Největší nalezená plodnice vážila 74 kg.
Meripilus giganteus
Meripilus giganteus
Fotografováno ve dnech 15. 8. 2006 (Děčín), 16. 8. 2005 (Praha), 20. 8. a 30. 8. 2006 (Děčínsko, Malá Veleň).