Syn.: Ipomoea boisiana Gagnep.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Merremia boisiana
Rozšíření: Druh se vyskytuje v jihovýchodní Asii; na jihu Číny (v provinciích Kuang-si, Chaj-nan, Jün-nan), v Laosu, Vietnamu a Indonésii (Sumatra). V areálu se rozlišují dvě variety.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických a subtropických lesích, na lesních okrajích, v křovinách a na březích řek; v nadmořské výšce 100–1300 m.
V posledních desetiletích počet jedinců druhu významně stoupá, především v tropických lesích ve středním Vietnamu, (NP Bach Ma, pohoří Hai Van, přírodní rezervace Son Tra); rostliny v napadených porostech mají nedostatek světla; M. boisiana představuje značnou hrozbu i pro sekundární a vysazované lesy.
Merremia boisiana
Popis: Dřevitá liána; stonky jsou válcovité, duté, lysé, pýřité nebo šedavě žlutě plstnaté. Listy jsou střídavé, řapíky 4,5–12 cm dlouhé, čepele v obrysu téměř okrouhlé nebo široce vejčité, na bázi srdčité, na vrcholu krátce zašpičatělé, 9,5–15,5 cm dlouhé, celokrajné, lysé nebo pýřité podél žilnatiny na rubu. Bohatá vrcholičnatá květenství vyrůstají v paždí listů na stopkách 5–24(–35) cm dlouhých; trojúhelníkové listeny jsou asi 2 mm dlouhé, brzy opadávají. Stopky jednotlivých květů jsou 1–2 cm dlouhé, v plodu se prodlužují. Kališní lístky jsou nestejné, 6–13 mm dlouhé; dva vnější široce vejčité, pýřité; tři vnitřní téměř okrouhlé, lysé. Koruna je žlutá, široce nálevkovitá nebo zvonkovitá, o průměru 1,4–2(–3,2) cm, se zvlněným okrajem, tyčinky mají stočené prašníky. Plodem jsou vejcovité tobolky, 1–1,2 cm dlouhé, se semeny asi 0,5 cm velkými.
Využití: V tradiční medicíně se druh používá k léčbě anémie a artritidy.
Merremia boisiana
Merremia boisiana
Merremia boisiana
Merremia boisiana
Merremia boisiana
Fotografováno dne 23. 3. 2011 (Vietnam, Dalatská vysočina).