Syn.: Scilla dracomontana Hilliard et B. L. Burtt
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Merwilla dracomontana

Rozšíření: Jihoafrický druh, endemit nevelké části Dračích hor, vyskytuje se zřejmě jen v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal.

Ekologie: Roste na vysokohorských skalnatých a kamenitých svazích, ve skalních štěrbinách a na skalnatých teráskách. Kvete v době jihoafrického jara.

Merwilla dracomontana

Popis: Geofyt s poměrně velkou vejcovitou cibulí, která je pokrytá hnědými šupinami, a s dužnatými kořeny. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou široce kopinaté až vejčité, 3–4,5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, zelené, po okraji červeně naběhlé, krátce chlupaté, ploché, k podkladu přitisklé, jsou obvykle vyvinuté už v době květu. Stvol je vystoupavý až přímý, poměrně krátký, 5–10 cm dlouhý, lysý, zakončený hroznovitým květenstvím, které je 4,5–5 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, kratší než květní stopky; okvětních lístků je 6, jsou modré; nitky tyčinek jsou bílé, prašníky žluté. Plodem je tobolka.

Záměny: Příbuzný jihoafrický druh Merwilla plumbea je rostlinou podstatně větší, jeho listy se plně vyvíjejí až po odkvětu rostliny.

Merwilla dracomontana
Merwilla dracomontana
Merwilla dracomontana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve).