MERWILLA PLUMBEA (Lindl.) Speta

Syn.: Merwilla kraussii (Baker) Speta, Merwilla natalensis (Planch.) Speta, Scilla kraussii Baker, Scilla natalensis Planch., Scilla plumbea Lindl.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Merwilla plumbea

Rozšíření: Druh jihovýchodu Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (východní část Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Free State, Mpumalanga i Limpopo), rovněž v Lesothu a Svazijsku.

Ekologie: Roste na výslunných svazích, na vlhčích kamenitých stráních i skalních výchozech, na březích vodních toků a v mokřinách, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od září do října.

Merwilla plumbea

Popis: Geofyt s poměrně velkou vejcovitou cibulí, která dosahuje 10–15 cm v průměru a je hustě pokrytá hnědými šupinami. Listy vyrůstají v přízemní růžici po 6–9, jsou kopinaté, 30–50 cm dlouhé, zelené, po okraji červeně naběhlé, či šedozelené a na rubu červeně naběhlé, lysé nebo krátce chlupaté. Stvol je přímý, 75–100(–140) cm dlouhý, lysý, zakončený bohatým hroznovitým květenstvím, které vykvétá ještě před úplným rozvinutím listů, květy dosahují zhruba 10 mm v průměru, okvětních lístků je 6, jsou bledě až tmavě modré nebo modrobílé, někdy dokonce i zcela bílé; nitky tyčinek jsou bílé, prašníky žluté. Plodem je tobolka.

Využití: Rostlina je jedovatá, používá se však běžně v africké tradiční medicíně k léčbě celé řady zdravotních potíží, má mít dokonce i účinky magické. Bývá vysazována též v zahradách.

Poznámka: Výhradně jihoafrický rod Merwilla zahrnuje v současnosti jen tři druhy, které jsou příbuzné ladoňkám (Scilla) ze severní polokoule. Frederick Ziervogel van der Merwe (1894–1968), po němž je rod pojmenován, byl jihoafrický lékař a botanik.

Merwilla plumbea
Merwilla plumbea
Merwilla plumbea
Merwilla plumbea
Merwilla plumbea
Merwilla plumbea
Merwilla plumbea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).