Syn.: Mesadenella petenensis (L. O. Williams) Garay, Spiranthes petenensis L. O. Williams, Spiranthes tonduzii Schltr., Spiranthes umbraticola L. O. Williams, Stenorrhynchos petenensis (L. O. Williams) Burns-Bal. et E. W. Greenw., Stenorrhynchos petense (L. O. Williams) Burns-Bal. et E. W. Greenw., Stenorrhynchos tonduzii (Schltr.) Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Mesadenella tonduzii
Rozšíření: Středoamerický druh popsaný z Kostariky (in den Wäldern von Boruca), jeho areál se táhne od jižního Mexika a severoguatemalského departamentu Petén (odtud byl dříve uváděn jako Mesadenella petenensis) přes Honduras až po Kostariku, objevuje se údajně izolovaně i v severovýchodní Brazílii, ve státě Pará.
Ekologie: Roste terestricky v tropických deštných lesích, na stanovištích zastíněných, vlhkých, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 800 m.
Mesadenella tonduzii
Popis: Vytrvalá bylina, 20–30 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy na její bázi v růžici, řapíky jsou 2,5–3,5(–5) cm dlouhé, čepele eliptické, 8–14 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na vrcholu špičaté, zelené. Květy v řídkém klasnatém květenství 7–10(–18) cm dlouhém, listeny jsou kopinaté, 6–10 mm dlouhé, na bázi načervenalé, chlupaté, květy jsou bílé, nazelenalé nebo až načervenalé, vnější okvětní lístky eliptické, na vrcholu tupé, pysk je eliptický, 5–7 mm dlouhý, nejširší zhruba v druhé třetině délky, zaokrouhlený nebo špičatý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní orchideje, je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami CITES.
Poznámka: Rod Mesadenella zahrnuje asi 7 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.
Mesadenella tonduziiMesadenella tonduzii
Mesadenella tonduzii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 2. 2015 (Guatemala, departament Petén, Tikal).