Rarita ze zahrady pana Beslera

Basilius Besler (1561–1629) byl norimberským lékárníkem. Do historie se zapsal především autorství knihy Hortus Eystettensis, která byla vydána v roce 1613. Jedná se o popis rostlin a květin, které v té době rostly v zahradě hradu Willibaldsburg, v německém městě Eichstättu. Kniha neobsahuje jen popisy rostlin, ale i jejich nádherné kresby. Kolorované vydání před časem opět ukázalo světu německé nakladatelství Taschen.

Calendula prolifera

Je to kniha opravdu okouzlující, barokní kolorované kresby jsou naprosto ohromující, provedení je většinou dokonalé, mohl by závidět i leckterý současný tvůrce botanických kreseb.
Na jednom archu knihy najdeme vyobrazení několika exemplářů druhu Calendula officinalis (měsíček lékařský), které jsou zde uvedeny pod jmény Calendula lutea flore pleno a Calendula lutea medioruffa. Mezi těmito dvěma měsíčky jako zázračné zjevení svítí rostlina se jménem Calendula prolifera (na našem skenu). Člověk by řekl, že něco takového snad ani sama Matka Příroda ještě nikdy neviděla. Zkusme se ale po tomto druhu přece jen porozhlédnout v literatuře!

Rostlina se jménem Calendula prolifera pleno flore je uváděna i v soupisu letniček z „Lustgarten“ Johanna Royera z roku 1648. A aby toho nebylo málo, tak v knize Johanna Wilhelma Weinmanna nazvané Phytanthoza iconographia, sive, Conspectus aliquot millium… z let 1737–1745 (vydáno v Regensburgu) se velmi podobná rostlina objevuje také, zde pod jménem Calendula prolifera majoribus floribus. Tady je dokonce vyobrazena, stavbou svého květenství je naprosto stejná, jako rostlina v knize Beslerově.

No a na závěr ještě dodejme, že Carl Linné ve své knize Philosophia botanica z roku 1751 rozlišuje dvě možnosti proliferace, přitom se zmiňuje o této rostlině také. Píše:
Prolificatio fit duplici modo, vel
a. Prolificatio e centro
(…)
– a teď příjde to, co zajímá nás:
b. Prolificatio e latere, ex calyce communi proles plurimos pedunculatos emittens, fit in compositis Aggregatis proprie dictis.
Bellis hortensis prolifera. C. B.
Calendula prolifera. C. B.
Hieracium falcatum proliferum. C. B.

Takže existenci druhu Calendula prolifera potvrzuje i samotný Linné! Teď už snad ani nikoho nepřekvapí, že dodnes se uvádí tato varieta měsíčku lékařského i v akademické literatuře – Calendula officinalis L. var. prolifera hort.

Tak co s tím? Je to hříčka přírody vztahující se pouze k variabilitě druhu? Jedná se o nějakou chorobou znetvořený běžný měsíček lékařský? Nebo jde o kuriozní a už dávno zapomenutý kultivar vypěstovaný kdysi v době Beslerově? Viděl Linné skutečný exemplář této rostliny? Není Beslerova rostlina až příliš přikrášlená, není to spíš jen čirá fantazie? Čekáte na odpověď? Ta nepřijde, sami totiž nevíme… Můžeme samozřejmě ve shodě se současnou vědou tvrdit, že se jedná o velmi vzácnou varietu (nebo formu) měsíčku lékařského. Ale popravdě – viděl někdy někdo tuto rostlinu?
_____________________

P.S. Některé britské zahradnické firmy tuto rostlinu údajně nabízejí k prodeji pod jménem „Hen and Chickens Marigold“. Tedy alespoň popisem svého zboží tvrdí, že jde o něco takového. Věrohodnou fotografii jsem však dosud nikde nenašel. Takže až se vám ji někde podaří nafotit, určitě mi tento snímek pošlete! Uděláte mi tím velkou radost.

Dovětek z 30. 7. 2022:
Dnes jsem našel v mailové poště senzační fotografie této rostliny, které mi poslala Monika Zitrická. Jsem jí za to velmi vděčný a rád vám je představím také. Seznamte se, prosím: Calendula prolifera.

Calendula prolifera
Calendula prolifera
Calendula prolifera