Syn.: Arcyria rubiformis (Pers.) Massee, Hemiarcyria rubiformis (Pers.) Rostaf., Hemiarcyria rubiformis var. neesiana (Corda) Rostaf., Hemitrichia rubiformis (Pers.) Lister, Hemitrichia vesparium (Batsch) T. Macbr., Hemitrichia vesparium var. neesiana (Corda) Torrend, Hemitrichia vesparium (Batsch) T. Macbr. var. vesparium, Lycoperdon vesparium Batsch, Metatrichia vesparium (Batsch) Nann.-Bremek., Stemonitis vesparia J. F. Gmel., Trichia ayresii Berk. et Broome, Trichia neesiana Corda, Trichia pyriformis (Scop.) P. Karst. var. pyriformis, Trichia rubiformis Pers.
Taxonomické zařazení (podle Index Fungorum): Protozoa – prvoci, Amoebozoa – měňavkovci, Myxogastria, Incertae sedis, Trichiida
Čeleď: Trichiaceae Chevall – vlasatkovité
Metatrichia vesparium
Rozšíření a ekologie: Objevuje se především v chladnějších měsících roku na zastíněných vlhkých místech na trouchnivějícím dřevu, je hojná.
Popis: Plodničky (sporangia) jsou 1–3 mm vysoké, kuželovitého tvaru. Vytvářejí shluky – nepravá aethalia, která jsou nesena pevně spojenými stopkami. Mají nachově červenou až černou barvu, jsou kovově lesklé, stopky jsou červené, na bázi tmavší. Zralé plodničky se otevírají víčkem a uvolňují červené kapilicium se sporami. Vyprázdněné zbytky připomínají vosí hnízdo. Kapilicium má spirálovitě stočená vlákna s ostny. Spory jsou pomerančové až červené, téměř kulovité, jemně bradavčité, 8–13 µm velké. Plasmodium je tmavě červené až černé.
Metatrichia vesparium
Záměny: Podobná je vzácnější vosnatka kvítkovitá (Metatrichia floriformis). Ta má samostatné plodničky nebo malé shluky na jediné většinou černé stopce, plodničky pukají tak, že se peridium nepravidelně potrhá a kapilicium má oranžově okrovou barvu, je hladké a bez ostnů.
Další podobná vosnatka (Metatrichia horrida) je bez stopek a má hodně ostnaté kapilicium.
Poznámka: Nekonzumuje se.
Metatrichia vesparium
Metatrichia vesparium
Fotografovali Věra a Bedřich Svobodovi, od 3. do 20. 2. 2008 a 25. 1. 2009 (okolí Roztok).