Syn.: Hartigia barbigera (DC.) Miq., Melastoma ciliatum Rich., Miconia barbigera DC., Miconia racemosa var. barbigera (DC.) Cogn., Miconia racemosa var. ciliata Griseb., Miconia virgulata Gleason
Česká jména: širál (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Miconia ciliata
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika až po východní Brazílii, objevuje se i na Jamajce a Trinidadu. Byl popsán z Francouzské Guyany.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, také v galeriových lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete po celý rok.
Miconia ciliata
Popis: Keř, 50–100(–300) cm vysoký, s mladými větvemi lysými nebo slabě štětinatými, v průřezu okrouhlými. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–3 cm dlouhý, čepel je vejčitá až obvejčitá, 6–17(–20) cm dlouhá a 2,5–7 cm široká, na bázi je klínovitá, po okraji pilovitá a brvitá, na vrcholu špičatá, jinak lysá, se 3–5 žilkami. Květenství je latnaté, 4–13 cm dlouhé, květy jsou 5četné, drobné; listeny jsou úzce vejčité, 0,5–0,7 mm dlouhé, vytrvávající; kališní trubka je krátká, přímá, na vrcholu uťatá; korunní lístky jsou asi 3 mm dlouhé, narůžovělé, lysé. Plody jsou kulovité, dosahují 4–6 mm v průměru.
Miconia ciliata
Miconia ciliata
Miconia ciliata
Miconia ciliata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, severně od Salto Kawi) a 27. 1. 2016 (Venezuela, podhůří Roraimy).