MICROMERIA GRAECA L.

Syn.: Clinopodium graecum (L.) Kuntze, Micromeria cosentina N. Terracc., Satureja congesta Hornem., Satureja garganica Briq., Satureja graeca L., Satureja micrantha Hoffmanns. et Link, Satureja sessiliflora C. Presl, Thymus hirtus Banks et Sol., Thymus virgatus Ten.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Micromeria graeca

Rozšíření: Druh má dosti rozsáhlý areál v celém Středozemí od Portugalska a Španělska na západě až po Sýrii a Libanon na východě, roste i na většině ostrovů (s výjimkou Kypru). V severní Africe se vyskytuje od Maroka po Tunisko. V areálu je značně proměnlivý, rozlišuje se větší počet poddruhů; zobrazené rostliny zřejmě představují nominátní typ.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky, kamenitá místa i pastviny, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1200(–1900) m.

Micromeria graeca

Popis: Vytrvalý polokeřík vysoký 20–30(–40) cm, pokrytý málo zřetelnými jemnými přitisklými brvami; stonky jsou převážně přímé nebo vystoupavé. Listy jsou vstřícné, dolní čárkovitě kopinaté až vejčité, 9–15 mm dlouhé a asi 2 mm široké, celokrajné, horní se postupně zmenšují a zužují. Květenství jsou lichopřesleny o 2–8 krátce stopkatých květech; listence jsou poněkud kratší než kalich; kalich je trubkovitý, 2,8–6 mm dlouhý, s osinatými zuby; koruna je pyskatá, 4–8(–13) mm dlouhá, světle růžová až nachová; tyčinky jsou 4. Plody jsou drobné tvrdky uzavřené ve vytrvalém kalichu.

Poznámka: Zřejmě nejběžnější druh rodu ve Středozemí; od dalšího hojného mediteránního druhu Micromeria juliana se liší menším počtem květů v lichopřeslenech, kratičkou stopkou květů a kališní trubkou kratší než příslušný listenec.

Micromeria graecaMicromeria graeca
Micromeria graecaMicromeria graeca

Fotografováno dne 29. 8. 2015 (Itálie, Umbrie, Spoleto).