Syn.: Clinopodium nervosum (Desf.) Kuntze, Micromeria hirsuta Mazziari ex Nyman, Micromeria plumosa H. Buek, Satureja capitata Desf., Satureja filiformis Ten., nom. illeg., Satureja graeca subsp. nervosa (Desf.) O. Bolòs et Vigo, Satureja nervosa Desf., Satureja plumosa Hampe
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Micromeria nervosa
Rozšíření: Střední a východní Mediterán, nejzápadněji zasahuje na Baleárské ostrovy, na východ až po Sýrii a Izrael.
Ekologie: Roste v mediteránních křovinách, při okrajích lesů a pastvin, na skalách i starých zdech. Kvete od března do června.
Micromeria nervosa
Popis: Polokeř, 10–40(–50) cm vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými, více méně jednoduchými, přitiskle chlupatými, na bázi dřevnatými. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 7–10 mm dlouhé a 4–5 mm široké. Lichopřesleny jsou 4–20květé, poměrně husté, krátce stopkaté, dosahují zhruba délky pod nimi ležících listů; květní stopky nedosahují poloviny délky kalicha, který je 3–4 mm dlouhý, se 13 žilkami, pokrytý odstálými dlouhými bílými chlupy, jeho cípy dosahují zhruba 2/3 délky kališní trubky, jsou úzce kopinaté až šídlovité, nestejně dlouhé; koruna je 4–6 mm dlouhá, dvoupyská, růžová až nafialovělá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný. Plody jsou tvrdky.
Micromeria nervosa
Micromeria nervosaMicromeria nervosa
Micromeria nervosa
Fotografováno dne 30. 3. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri).