Syn.: Agrostis effusa Lam., Alopecurus effusus Link ex Kunth, nom. inval., Decandolia effusa (Lam.) T. Bastard, Melica effusa (L.) Salisb., Miliarium effusum (L.) Moench, Paspalum effusum (L.) Raspail
Česká jména: pšeníčko rozkladité (Kubát 2002)
Slovenská jména: pšeno rozložité (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Milium effusum
Rozšíření: Široce rozšířený druh. Roste téměř v celé Evropě, kolem Černého moře, na Kavkaze, na východě zasahuje na Sibiř, do jihovýchodní Střední Asie, Bhútánu, Afghánistánu a severního Pákistánu, roste skoro v celé Číně (kromě subtropických a tropických oblastí), na Tchaj-wanu a v Japonsku. Varieta M. e. var. cisatlanticum se vyskytuje v Severní Americe (severovýchod USA, východ Kanady). Druhotně byl tento druh zaznamenán i v jihovýchodní Austrálii. U nás roste hojně od nížin do hor.
Ekologie: Roste v mírně vlhkých lesích, v lužních lesích, na lesních mokřinách, v nivách. Ve východní Asii stoupá až do nadmořské výšky okolo 3500 m, v oblasti Himálaje až do výšky 4000 m. Kvete od května do srpna.
Milium effusum
Popis: Vytrvalá modrozelená trsnatá tráva s plazivým oddenkem, vysoká 30–150 cm. Stébla jsou lysá, přímá, pochvy listů hladké. Čepele listů jsou ploché, chabé, lysé, spodní stranou nahoru převrácené, 1–1,5 cm široké. Jazýček je dlouhý až 7 mm, uťatý. Květenstvím je řídká, rozkladitá lata, s nejdelšími větvemi až 6 cm dlouhými. Klásky jsou drobné, jednokvěté, krátce stopkaté. Pluchy jsou pětižilné, bezosinné. Tyčinky jsou tři, pérovité blizny dvě. Plodem je drobná obilka.
Využití: Zahradnické firmy nabízejí chlorotickou odrůdu ´Aureum´, která, jak už to tak někdy bývá, působí dojmem nějaké vleklé choroby.
Milium effusumMilium effusum
Milium effusum
Milium effusum
Milium effusum
Milium effusum
Fotografováno dne 9. 6. 2013 (NPR Libický luh).