Syn.: Mimosa quadrivalvis var. nuttallii (DC. ex Britton et Rose) L. S. Beard ex Barneby, Leptoglottis nuttallii DC. ex Britton et Rose, Schrankia nuttallii (DC. ex Britton et Rose) Standl.
Česká jména: citlivka (Presl 1846), mimóza, citlivka (Mareček 1997)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité; Mimosaceae R. Br. – citlivkovité
Mimosa nuttallii
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se na středozápadě a jihu USA, od jihu Jižní Dakoty po New Mexico, Texas a Louisianu.
Ekologie: Roste na písčinách a trávnících, v lesních lemech, na polích a na narušovaných stanovištích. Kvete od začátku května do září.
Mimosa nuttallii
Popis: Vytrvalá dřevnatějící liána s lodyhou až 150 cm dlouhou, zelenou nebo načervenalou a ostnitou. Listy jsou střídavé, dvojnásobně zpeřené, s 5–19 lístky 1. řádu a 17–31 lístky 2. řádu. Květenství je axilární stopkatá hlávka, která dosahuje 1,5–2,5 cm v průměru, koruny jsou velmi drobné, charakteristickou podobu květenství vytvářejí dlouhé tyčinky s růžově zbarvenými nitkami. Plodem je lusk asi 5 cm dlouhý, ostnitý.
Poznámka: Druh byl pojmenován na počest Thomase Nuttalla (1786–1859), anglického botanika a autora popisů mnoha severoamerických druhů rostlin.
Mimosa nuttallii
Mimosa nuttallii
Mimosa nuttallii
Mimosa nuttallii
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, New Orleans, Audubon Park).