Syn.: Molinia caerulea subsp. arundinacea (Schrank) H. K. G. Paul
Česká jména: bezkolenec rákosovitý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: bezkolenec trsťovitý (Dostál 1950), bezkolenec trsťovníkovitý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Molinia arundinacea
Rozšíření: Roste především ve střední a jihovýchodní Evropě. U nás roste roztroušeně od nížin do podhoří.
Ekologie: Druh se širokou ekologickou amplitudou – roste ve světlých lesích, na strmých lesnatých stráních, na střídavě vlhkých loukách.
Molinia arundinacea
Popis: Mohutná vytrvalá trsnatá tráva, vysoká 100–250 cm. Stébla mají značně zkrácené články s výjimkou posledního, vysoko obaleného listovou pochvou, takže jsou zdánlivě bez kolének. Čepele listů jsou široké 3–10 mm, s věnečkem chlupů místo jazýčku. Květenstvím je řídká, rozkladitá lata, s dlouhými, často převislými větvemi. Klásky jsou vícekvěté, plevy jsou dvě, bez osin. Pluchy jsou podlouhlé, nejnižší je dlouhá 4–6 mm. Vřeteno klásku mezi květy porůstá několik chlupů. Plodem je obilka. Kvete od července do září.
Variabilita: Ve střední a západní Evropě roste nominátní dodekaploidní poddruh Molinia arundinacea subsp. arundinacea, zatímco ve východní části střední Evropy (od východního Slovenska) a v jihovýchodní Evropě se vyskytují oktoploidní rostliny, nově popsané jako Molinia arundinacea subsp. freyi Dančák. Oba poddruhy se svým areálem zřejmě v podstatě nepřekrývají.
Využití: Pod tímto jménem je nabízena řada odrůd lišících se vzrůstem, stavbou laty nebo podzimním vybarvením. Hodí se jako jemná solitéra nebo do větších trvalkových skupin. Snáší polostín, ale vyžaduje vlhčí půdu.
Molinia arundinacea
Molinia arundinacea
Molinia arundinacea
Molinia arundinacea
Fotografováno dne 23. 8. 2011 (PP Údolí Kunratického potoka).