Syn.: Lamium moluccella E. H. L. Krause, Molucca laevis (L.) Moench
Česká jména: širokalich hladký (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Moluccella laevis

Rozšíření: Druh byl popsán ze Sýrie, vyskytuje se ve východním Mediteránu, na východ zasahuje až do Iráku a Íránu, pěstuje se také v dalších subtropických oblastech světa, kde může i zplaňovat (např. USA, Argentina, Pákistán, jižní Austrálie). Ve střední Evropě byl znám už v 16. století.

Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, často i na ruderálních stanovištích, v okolí domů a zahrad, občas se pěstuje také v mírných oblastech jako dekorativní letnička.

Popis: Jednoletá bylina, 50–70 cm vysoká. Lodyha je přímá, olistěná, tupě hranatá, lysá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až okrouhlé, 2–4 cm dlouhé i široké, na bázi zaokrouhlené, srdčité či klínovité, na okraji vroubkované či zubaté. Přesleny jsou 4–6květé, listeny 9–12 mm dlouhé, šídlovité; kalich je nápadný, široce zvonkovitý, s 5 cípy, vytrvalý, v době plodu dosahuje 2–3 cm v průměru; koruna je 15–20 mm dlouhá, nafialovělá, růžová nebo i bílá, dvoupyská, horní pysk je vyklenutý, dolní pysk je 3laločný, tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.

Využití: Rostlina se používala ve staré medicíně, je zmíněna už v českém překladu Matthiolova Herbáře (1596), kde je řazena k cizokrajným meduňkám. Přidává se rovněž do suchých kytic.
V současných nabídkách pochybných zahradních firem figuruje tato rostlina pod zcela nepatřičným českým jménem „irské zvonky“, což evidentně pochází z anglického jména „Bells of Ireland“. S Irskem ani se zvonky samozřejmě nemá tato rostlina pranic společného. Praxe vytváření českých jmen rostlin je od anglické tradice naprosto odlišná, hluchavkovitý zvonek nemá v češtině co hledat.

Poznámka: Rod Moluccella zahrnuje asi osm druhů. V Mediteránu se vyskytuje ještě další druh rodu Moluccella spinosa, což je krátkověká trvalka, jejíž kalich je zřetelně dvoupyský, horní cíp je přímý, dlouze ostnitý, spodní s 5–7 kratšími ostny.

Moluccella laevis
Moluccella laevis
Moluccella laevis
Moluccella laevis
Moluccella laevis

Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).