Syn.: Madronella odoratissima (Benth.) Greene
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Monardella odoratissima
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, areál se rozkládá v oblasti sahající od nejjižnější části Britské Kolumbie až po jižní Kalifornii, na východě zasahuje až do Nevady, Utahu, Colorada a Nového Mexika. V areálu se rozlišují čtyři poddruhy, naše snímky zachycují poddruh Monardella odoratissima subsp. pallida, který se vyskytuje především v horských oblastech severu a východu Kalifornie.
Ekologie: Roste v jehličnatých lesích, při lesních okrajích i v pelyňkových křovinách, na horských kamenitých svazích a stráních, obvykle v nadmořských výškách od 1000 až do 3300 m. Kvete od června do září.
Monardella odoratissima
Popis: Vytrvalá aromatická bylina až polokeřík s několika poléhavými, vystoupavými až přímými lodyhami, 10–35(–50) cm cm dlouhými, chlupatými. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, kopinaté až vejčité, 7–35 mm dlouhé a 2–10 mm široké, celokrajné nebo jemně pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé nebo chlupaté, zelené až šedozelené. Květenství tvoří terminální hlávka podepřená několika vnějšími listům podobnými listeny, které jsou odstálé, vejčité, 5–25 mm dlouhé, řídce chlupaté, další vnitřní listeny jsou přímé, vejčité, 5–12 mm dlouhé, na okraji brvité, červeně naběhlé; kalich je trubkovitý, 5–9 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou nestejné, kopinaté; koruna je 7–12 mm dlouhá, bílá (jeden ze znaků subsp. pallida) nebo červená až purpurová, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, se 4 vyniklými tyčinkami s purpurovými prašníky. Plody jsou tvrdky.
Využití: Odvar ze stonků a listů se používal k léčbě celé řady neduhů (od odstraňování plynatosti až po mírnění horečky), z listů a květů se připravoval i vonný čaj. Při lovu se touto rostlinou potíraly návnady a nastražené pasti, aby se zbavily lidského pachu.
Poznámka: K rodu Monardella je v současnosti řazeno zhruba 35 akceptovaných druhů, všechny pocházejí ze západu Severní Ameriky.
Monardella odoratissima
Monardella odoratissima
Monardella odoratissima
Monardella odoratissima
Monardella odoratissima
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Lassen Volcanic National Park).