Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Monochaetum amabile
Rozšíření: Endemit nevelkého území v horách centrální Kostariky.
Ekologie: Roste na světlinách v mlžných lesích, na jejich okrajích, na pastvinách i kolem cest, v nadmořských výškách 2300–3200 m.
Monochaetum amabile
Popis: Stálezelený křivolaký keř vysoký 1–4 m; letorosty jsou pokryté krátkými přitisklými nebo nazpět obrácenými chlupy. Listy jsou vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté až eliptické, 1,3–3,2 cm dlouhé a 0,3–0,9 cm široké, zejména na rubu s krátkými, tuhými, nazpět obrácenými brvami, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, s 3–5 páry obloukovitých, souběžných postranních žilek. Květy jsou 4četné, jednotlivé nebo v párech; češule je vřetenovitá, 7–10 mm dlouhá, žláznatě chlupatá; kališní cípy jsou kratší než češule, trojúhelníkovité, 3–5 mm dlouhé, červené, na vrcholu tupé; korunní lístky jsou volné, obvejčité, 13–20 mm dlouhé, sytě růžové; 4 delší tyčinky mají prašníky 9,5–13 mm dlouhé, růžové, 4 kratší 5,5–7,5 mm dlouhé, víceméně žluté; čnělka je 8–11 mm dlouhá, hákovitá. Plodem je 4pouzdrá tobolka.
Poznámka: Rod Monochaetum obsahuje kolem 50 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe od Mexika až po severní část jihoamerického kontinentu po Guyanu a Peru; v Kostarice jich roste 6. Mnohé druhy jsou si velmi podobné, vyznačují se 4četnými květy a tvorbou tobolek. Tento se liší od blízce příbuzného Monochaetum vulcanicum chudším květenstvím a široce trojúhelníkovitými, na vrcholu tupými kalichy.
Monochaetum amabile
Monochaetum amabile
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte, u obce División).