Syn.: Arthrostemma deppeana (Schltdl. et Cham.) G. Don, Monochaetum angustifolium Cogn., Monochaetum compressum Gleason, Monochaetum montecristense S. Winkl., Monochaetum petiolatum S. Winkl., Monochaetum salvadorense S. Winkl., Monochaetum triplinerve Naudin, Rhexia deppeana Schltdl. et Cham.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Monochaetum deppeanum
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se mexických státech Veracruz a Chiapas, dále v Belize, Guatemale, Salvadoru a Nikaraguji.
Ekologie: Roste v mlžných lesích, ale i na křovinatých skalnatých stráních, na pasekách i na okrajích cest, v nadmořské výšce 900–2700 m.
Monochaetum deppeanum
Popis: Křivolaký polokeř nebo keřík vysoký do 1(–2) m; větvičky jsou přitiskle nebo odstále brvité nebo olysalé. Listy jsou vstřícné, kopinaté až čárkovitě kopinaté, (0,5–)1–4 cm dlouhé a 0,3–1,2 cm široké, na obou stranách brvité, většinou s 3 obloukovitými žilkami, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádané v úžlabních vidlanech, 4četné; češule je trubkovitá až úzce zvonkovitá, 5–6 mm dlouhá, brvitá; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 4–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, 1–1,4 cm dlouhé, růžové; tyčinek je celkem 8, dvoumocných, se zahnutými nitkami a nestejnými přívěsky; semeník je spodní, čnělka je zahnutá. Plodem je 7–8 mm dlouhá 4pouzdrá tobolka.
Monochaetum deppeanum
Monochaetum deppeanum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).